Recesia, ktorej čelí Európa, bude vážnejšia a zdĺhavejšia, než sa doteraz obávala, a to vďaka tomu, že Moskva zvyšuje tlak na dodávky energie, varovala Deutsche Bank.

To znamená, že európske domácnosti a podniky by sa mali pripraviť na studenú zimu plnú prídelov a organizovaných výpadkov energie, keďže krajiny sa snažia nahradiť chýbajúci dovoz ruského plynu.

"Teraz predpokladáme dlhšiu a hlbšiu recesiu ako v júli," uviedli tento týždeň stratégovia banky z Wall Street vo výskumnej správe.

Aj keď EÚ požiadala svojich členov, aby uskladnili viac plynu, Deutsche Bank očakáva, že členovia obchodného bloku budú túto zimnú vykurovaciu sezónu trpieť recesiou v dôsledku vyššej spotreby plynu.

Ruský Gazprom v júli znížil dodávky zemného plynu do Európy prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1 na 20 % kapacity. Začiatkom septembra štátny energetický gigant úplne prerušil všetky toky.

"Tým sa vystupňoval šok v dodávkach energie, čo zvýšilo potenciálne zvýšenie inflácie a zníženie rastu," uviedol tím banky pod vedením hlavného ekonóma Petra Sidorova.

EÚ prijala zmeny v politike, ktoré majú 27 krajinám pomôcť zmierniť vplyv prudkého rastu cien energií, poznamenala banka.

"Dopyt po energiách však musí klesať a základný predpoklad, ktorý sme vyslovili v júli, že túto zimu nastane mierna recesia, je teraz príliš mierny," uviedol jej tím.

Zníženie ponuky plynu spôsobilo prudký nárast európskych cien zemného plynu, pričom referenčné holandské futures na TTF vzrástli od začiatku júna o 128 %. Euro sa v rovnakom období prepadlo o 8,6 % pod 0,98 USD.

Deutsche Bank uviedla, že Európa bude musieť v dôsledku moskovského zastavenia dodávok plynu zaviesť škrty v spotrebe, čo povedie k výrazným stratám v priemyselnej výrobe. Zvýši to aj ekonomickú neistotu a bude to mať reťazový vplyv prostredníctvom obchodu.

Očakáva tiež, že prudký nárast účtov za energie zasiahne príjmy Európanov, čo povedie k poklesu spotrebiteľských výdavkov.

Všetko by to podľa stratégov mohlo viesť k tomu, že HDP eurozóny klesne od júla do rovnakého mesiaca budúceho roka o 3 %. To by predstavovalo zhora nadol približne o 50 % väčší pokles rastu, ako bol pokles počas európskej krízy štátneho dlhu v roku 2009.

Európsku ekonomiku by mohli zabrzdiť ešte dve veci: vplyv očakávanej recesie v USA, ktoré sú blízkym obchodným partnerom, a zvýšenie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou, ktoré predraží požičiavanie si.

A v prípade silného ochladenia by Európu mohli túto zimu čakať ďalšie bolesti, varovala Deutsche Bank. Niektoré krajiny by mohli byť nútené zaviesť prídely, zatiaľ čo domácnosti budú mať problém zaplatiť účty za kúrenie.

"Krátkodobý vplyv tejto zimy bude najviac ovplyvnený rozsahom prídelov - či už prostredníctvom vynútených škrtov alebo mechanizmov založených na cenách - ako aj vplyvom neistoty na správanie spotrebiteľov a firiem," uviedli jej stratégovia.

Hoci sa situácia môže v strednodobom horizonte zlepšiť, stále budú existovať obmedzené dodávky plynu a vysoké ceny, uviedli. To bude naďalej zaťažovať schopnosť európskych podnikov a inštitúcií konkurovať.

"Nemožno vylúčiť ešte výraznejší zimný pokles: chladnejšie počasie ako zvyčajne, zosilnenie nedostatkov v dodávateľskom reťazci vyvolaných znížením dodávok priemyselného plynu a štrukturálne obavy o konkurencieschopnosť sú kľúčovými negatívnymi faktormi," uviedla agentúra.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com