Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa snaží predbehnúť Rusko zvnútra.

Sedemmesačné úsilie Ruska o dobytie svojho suseda, Ukrajiny, sa nedávno nieslo v znamení čiastočnej vojenskej mobilizácie, prvej v krajine od druhej svetovej vojny, uviedla televízia NBC News.

Mobilizačné úsilie ruského prezidenta Vladimira Putina má vplyv na 300 000 záložníkov - mnohí z nich sa veľmi snažia vyhnúť povolaniu do armády. Niektorí z nich dokonca zamierili k hraniciam napriek tomu, že im za dezerciu hrozí až 10 rokov väzenia.

V piatok neskoro večer ukrajinského času Zelenskyj vo videopríhovore povedal, že sa snaží "sabotovať" nevyprovokované snahy Ruska o dobytie krajiny.

"Ak sa dostanete do ruskej armády, potom sabotujte akúkoľvek činnosť nepriateľa, prekazte všetky ruské operácie, poskytnite nám všetky dôležité informácie o okupantoch: ich základne, veliteľstvá, muničné sklady," povedal Zelenskyj na adresu ruských brancov.

Mobilizačné úsilie prichádza po tom, čo ukrajinské sily dobyli späť veľkú časť Charkova a prinútili ruské jednotky, aby sa ukryli medzi miestnymi obyvateľmi alebo ustúpili.

Ruské jednotky sú údajne demoralizované, pretože ich počet klesá. Pentagón odhaduje, že ruské sily čelia 70 000 až 80 000 stratám. Mnohí Rusi začali vojnu odsudzovať, keďže v celej krajine sa konajú protesty - a viac ako 1 000 zatknutí.

V sobotňajšom prejave Zelenskyj vyzval ruské sily, aby sa vzdali, a zaručil im bezpečnosť.

"Je lepšie vzdať sa do ukrajinského zajatia, ako byť zabitý údermi našich zbraní, úplne spravodlivými údermi, keď sa Ukrajina bráni v tejto vojne. Bránime to najjasnejšie - bránime naše životy, naše deti, našu slobodu," povedal podľa svojej webovej stránky.

"Ruským veliteľom nezáleží na životoch Rusov - potrebujú len doplniť prázdne miesta po mŕtvych, zranených, tých, ktorí utiekli, alebo ruských vojakoch, ktorí boli zajatí," dodal ukrajinský prezident.

Britskí a americkí predstavitelia tvrdia, že Putinove najnovšie vojnové snahy - vrátane mobilizačného úsilia a hrozby použitia jadrových zbraní - by mohli znamenať, že jeho invázia neprebieha podľa plánu.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com