Kým Európa zápasí s nedostatkom elektrickej energie, dodávky energie v Ázii a Tichomorí sú stále bezpečné najmä preto, že tento región stále využíva veľa uhlia, ukázali údaje. Keďže dodávky skvapalneného zemného plynu v regióne sa presmerovali do Európy, výrobcovia elektrickej energie v Ázii nielenže majú horší prístup k LNG, ale museli sa vzdať nákupu drahšieho LNG, ktorý bol spôsobený silným dopytom v Európe. Európa zápasí s nedostatkom plynu, pretože Rusko obmedzuje jeho dodávky, čo mnohé krajiny pred zimou núti dostať sa do energetickej krízy. Britská spoločnosť National Grid varovala pred možnými výpadkami elektrickej energie. V utorok EÚ upustila od navrhovaného cenového stropu na ruský plyn, keď stanovila nové opatrenia na riešenie vysokých cien energií. Rusko predtým uviedlo, že zastaví všetky dodávky palív do EÚ, ak blok zavedie tieto limity, ktoré znižujú ruské príjmy a ceny komodít. Hlavný energetický stratég spoločnosti S&P Global Atul Aryal uviedol, že hoci kríza v Európe a vojna na Ukrajine prinútili zvýšiť ceny palív, ako sú ropa a plyn, na celom svete, výrobe energie v Ázii to neublížilo.

Podľa najnovšej správy Medzinárodnej energetickej agentúry o plyne sa za prvých osem mesiacov tohto roka ázijský spotový alebo krátkodobý dovoz skvapalneného zemného plynu znížil o 28 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Celkový dovoz LNG medziročne klesol o 7 %.

"V Ázii krajiny namiesto plynu používajú uhlie, pretože uhlie je tu, je domáce a lacnejšie," povedal Arya pre CNBC. "Nevýhodou je, že Ázia, kde spotreba plynu rastie, sa aspoň zatiaľ zastavila." Na rozdiel od Európy, ktorá sa pri tvorbe energie spolieha na plyn, je plyn pre Áziu menej dôležitý. Tvorí len 11 % jej energetického mixu a dovážaný LNG tvorí malú časť, pričom väčšina plynu pochádza z domácej produkcie, uviedol vedúci výskumu energetických a obnoviteľných zdrojov v ázijsko-pacifickom regióne spoločnosti Wood Mackenzie Alex Whitworth. Uhlie tvorí väčšiu časť energetického mixu, hoci jeho podiel klesá, dodal Whitworth. Podiel uhlia na výrobe elektrickej energie na ázijsko-tichomorských trhoch je podľa neho viac ako 60 %.

Využívanie obnoviteľných zdrojov energie si vyžaduje čas a v krátkodobom horizonte nezmierni obavy o bezpečnosť... preto budeme pravdepodobne svedkami väčšieho tlaku na zvýšenie dodávok fosílnych palív, a teda aj závislosti od týchto špinavších palív. Warren Patterson ING Economics

Samostatne dovoz LNG do Ázie klesol v dôsledku vysokých cien. Podľa najnovšej správy Medzinárodnej energetickej agentúry o plyne klesol ázijský spotový alebo krátkodobý dovoz LNG za prvých osem mesiacov tohto roka o 28 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Celkový dovoz LNG medziročne klesol o 7 %. Dovoz do Číny, ktorá je v súčasnosti najväčším svetovým dovozcom LNG, klesol najviac, a to o 59 %. Dovoz LNG do Japonska, Pakistanu a Indie sa znížil o 17 %, 73 % a 22 %, uviedla IEA. Agentúra vysvetlila, že čínskych kupujúcich neodrádzajú len vysoké ceny, ale aj spomaľujúca sa ekonomika krajiny, miernejšie zimné teploty a vysoká domáca produkcia vlastného plynu a uhlia.

Tieto faktory vytvorili príležitosti na väčšie využívanie uhlia v Ázii v rámci úsilia o zníženie využívania fosílnych palív. Podľa Inštitútu pre energetickú ekonomiku a finančnú analýzu začala napríklad spoločnosť Korea Electric Power Corporation v posledných mesiacoch viac využívať uhlie. Spoločnosť v júli tohto roka použila približne o 26 % viac uhlia v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čo však bolo stále menej ako objem použitý v minulom roku, ukázali údaje IEEFA. "Údaje spoločnosti KEPCO naznačujú, že výroba energie z uhlia aj zo skvapalneného zemného plynu od mája klesla v dôsledku medziročne vyšších cien. Medzimesačne však došlo k jasnému nárastu výroby elektrickej energie z uhlia," uviedol analytik IEEFA pre financovanie energetiky Ghee Peh.

Dovoz LNG v Číne, ktorá je v súčasnosti najväčším svetovým dovozcom LNG, klesol najviac, a to o 59 %.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com