Wikipédia zastavila niektorým používateľom možnosť upravovať stránku "Recesia", pretože mnohí ľudia sa sporia o správny význam tohto pojmu.

Od 3. augusta môžu na stránke "Recesia" robiť úpravy len používatelia Wikipédie, ktorí sú na stránke zaregistrovaní alebo si nedávno nevytvorili nové konto, pretože stránka je teraz podľa Wikipédie "čiastočne chránená". Všetky úpravy ostatných používateľov budú podliehať ľudskej kontrole, uviedli editori stránky.

"Polozabezpečené články môžu upravovať len prihlásení používatelia, ktorých účty sú staré aspoň 4 dni a vykonali aspoň 10 úprav," uviedla Wikimedia, nadácia stojaca za Wikipédiou, vo vyhlásení pre agentúru Bloomberg. "Dobrovoľní redaktori pravidelne používajú tieto a ďalšie nástroje, aby pomohli zabezpečiť, že obsah Wikipédie je neutrálny a má dobré zdroje."

Stránky Wikipédie spravuje skupina dobrovoľných redaktorov. Títo redaktori vytvorili samostatnú stránku, na ktorej môžu ľudia diskutovať o presnej definícii recesie v snahe "vyhnúť sa tomu, aby sme zo seba robili šašov" uprostred "úplných nezmyslov a vitriolu, ktoré sa objavili" na stránke o recesii.

Debata sa vedie okolo toho, čo presne predstavuje recesiu, ale každá je iná. Kým recesia často zahŕňa niekoľko po sebe nasledujúcich štvrťrokov poklesu HDP, nie vždy je to tak.

Osem ekonómov, ktorí sú členmi súkromnej skupiny s názvom Národný úrad pre ekonomický výskum (NBER), sú tí, ktorí oficiálne rozhodujú o tom, či sa USA nachádzajú v recesii, a zatiaľ to napriek údajom o HDP odmietli.

NBER pri označovaní recesie berie do úvahy viacero faktorov, nielen údaje o HDP. Medzi tieto faktory patrí nezamestnanosť, rast príjmov a spotrebiteľské výdavky.

Biely dom navyše odmietol tvrdenia, že USA sa nachádzajú uprostred recesie.

Napriek týmto tvrdeniam nie sú niektorí Američania presvedčení. Podľa júlového prieskumu spoločnosti Morning Consult sa dve tretiny voličov (65 %) domnievajú, že USA sa práve nachádzajú v recesii. Republikáni si častejšie myslia, že je tu recesia, a to 78 % v porovnaní s 30 % demokratov.

Zujímavé je, že z prieskumu vyplýva, že 65 % voličov si myslí, že USA sú práve teraz v recesii, zatiaľ čo v marci 2020, keď sa krajina podľa údajov NBER skutočne nachádzala v recesii, si to myslelo len 51 % voličov.

Zdroje: marketwatch.com, Unsplash.com