Vojna na Ukrajine vrátila ruskú ekonomiku späť do roku 2018, tvrdí agentúra Bloomberg Economics.

Podľa 12 analytikov oslovených agentúrou Bloomberg sa HDP Ruska v druhom štvrťroku 2022 pravdepodobne medziročne znížil o 4,7 %, čo je prvý pokles za posledný rok. Obdobie od apríla do júna bolo prvým celým štvrťrokom od 24. februára, keď Rusko vtrhlo na Ukrajinu. Ruská centrálna banka odhaduje, že ruská ekonomika sa v druhom štvrťroku tohto roka zmenšila o 4,3 %

Ruská ekonomika sa pravdepodobne "zbavila štyroch rokov rastu a v druhom štvrťroku sa vrátila k veľkosti z roku 2018", podľa ekonóma agentúry Bloomberg Economics Russia Alexandra Isakova. Podľa Svetovej banky mala ruská ekonomika v roku 2018 hodnotu 1,66 bilióna dolárov a v roku 2021 hodnotu 1,78 bilióna dolárov.

Ruská ekonomika v prvom štvrťroku 2022 podľa oficiálnych údajov vzrástla o 3,5 %.

Aj keď bola ruská ekonomika v druhom štvrťroku pod tlakom, pokles bol oveľa menší, než sa očakávalo. Analytici agentúry Bloomberg oslovení v prieskume od marca do júla očakávali, že ekonomika krajiny sa zmenší približne o 9 % až 10 %.

Vzdor rozsiahlym sankciám sa ruská ekonomika drží lepšie, než sa očakávalo - hoci správa Yaleovej univerzity minulý mesiac obvinila Kremeľ z vyberania údajov, aby prezentovala priaznivý pohľad na vyhliadky krajiny.

Ale Kremeľ sa snažil zmierniť vplyv obchodných obmedzení programami, ktoré podporujú rubeľ a zachovávajú pracovné miesta, uviedli analytici v júni pre Insider.

"Očakávame, že pokles sa spomalí vo štvrtom štvrťroku, keď dopyt podporí voľnejšia menová politika," povedal Isakov. Ruská centrálna banka očakáva, že HDP krajiny sa v treťom štvrťroku zníži o 7 %.

Ruská ekonomika je zatiaľ odolná aj vďaka tomu, že jej vývoz energií sa drží vďaka globálnemu obmedzeniu ponuky, ktoré zvyšuje ceny. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) vo svojej štvrtkovej správe uviedla, že Rusko v tomto roku stále ťaží oveľa viac ropy, ako sa očakávalo. V skutočnosti Rusko v júli ťažilo viac ropy ako v máji a júni, uviedla IEA.

Kremel sa snaží nájsť alternatívne trhy pre svoje energetické produkty, keďže jeho tradiční odberatelia v Európskej únii majú od konca roka 2022 zakázať dovoz ropy. Blok už zakázal dovoz uhlia do krajiny uhlie. Európske krajiny vrátane Nemecka a Talianska sa tiež snažia odkloniť od ruského zemného plynu.

To znamená, že situácia môže byť pre Rusko v budúcnosti oveľa ťažšia, pretože odberatelia energií na trhoch, ako sú India a Čína, budú pravdepodobne tvrdo vyjednávať, čo ovplyvní príjmy Kremľa, uvádza sa v správe Yale.

Embargo EÚ pravdepodobne spôsobí, že produkcia ropy v Rusku klesne v roku 2023 o 20 %, uvádza IEA vo svojej správe. Isakov z Bloomberg Economics uviedol, že očakáva, že ruská ekonomika sa v roku 2023 v dôsledku zákazu zmenší o ďalšie dva percentuálne body.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com