Ruské jednotky utekajúce z ukrajinského bojiska za sebou nechávajú ťažké zbrane vrátane moderných tankov T-90, ktoré Rusko zaraďuje medzi svoje najlepšie hlavné bojové tanky, a ukrajinské ozbrojené sily ich nasadzujú späť do boja, uviedla kyjevská armáda.

"Vďaka veľkorysosti ruskej federácie vstúpila do služby v #UAarmy prvá várka nových tankov T-90A," uviedlo vo štvrtok ukrajinské ministerstvo obrany na sociálnych sieťach a posmešne tento krok označilo za "mimoriadne veľkorysý, pretože v rovnakom čase rusáci spúšťajú program obnovy 60-ročných tankov T-62 pre vlastné ozbrojené sily."

Rusko vyzdvihuje T-90, modernú zbraň, ktorá sa zrodila z modernizačného programu T-72 v posledných rokoch existencie Sovietskeho zväzu a ktorá bola časom opakovane modernizovaná, ako jeden z najmodernejších tankov vo svojom arzenáli, ale aj so schopnými tankami sa ruské obrnené sily stretli na Ukrajine s neúspechmi a značnými stratami.

Ruské sily počas ničivej vojny na Ukrajine prišli o množstvo modernej techniky a boli nútené vytiahnuť zo skladov staré a zastarané tanky - ako napríklad T-62, na ktoré sa odvoláva ukrajinská armáda. T-62 je hlavný bojový tank zo sovietskej éry, ktorý bol nakoniec nahradený tankom T-72 a možno ho vidieť vystavený v niektorých múzeách.

Podľa analýzy otvorených zdrojov spravodajskej služby Oryx Rusko od stredy, keď jeho sily koncom februára vtrhli na Ukrajinu, stratilo viac ako 7 000 vozidiel a iných druhov ťažkých zbraní - ako sú delostrelecké zbrane a raketové systémy. Toto označenie zahŕňa ruskú techniku, ktorá bola zničená, poškodená, zajatá alebo opustená.

Presnejšie, Rusko prišlo o viac ako 1 320 tankov - z toho viac ako 500 bolo zajatých alebo opustených. Straty zahŕňajú takmer 30 tankov T-90A a T-90M.

Niektorí pozorovatelia špekulujú, že zajatie tanku T-90M, ktorý je modernizovanou verziou tanku T-90A, by mohlo pomôcť Ukrajine a krajinám NATO získať cenné informácie o pokročilej ruskej vojenskej technike, ktorú by ruský prezident Vladimir Putin pravdepodobne radšej ponechal v ruských rukách.

Tanky nie sú jedinými zbraňami, ktoré ruské sily opúšťajú tvárou v tvár ukrajinskému pokroku. Moskovské jednotky opustili hory vysokohodnotnej výzbroje, čo prevyšuje možnosti Ukrajiny všetko zvládnuť.

A okrem toho, čo ukrajinské sily získali späť od ruských jednotiek, Kyjev naďalej využíva aj vojenskú pomoc a bezpečnostné balíčky od západných krajín - na veľké zdesenie Kremľa, ktorý sa naďalej vyhráža proti tejto podpore.

Neschopnosť ruskej armády zničiť niektoré vozidlá alebo ťažké zbrane pri ústupe jej jednotiek je ďalším znakom nefunkčnosti na bojisku a zrejme naznačuje, že buď nie sú zavedené žiadne postupy, alebo museli rýchlo utiecť a nemali čas na zneškodnenie techniky.

Britské ministerstvo obrany minulý mesiac uviedlo, že spôsob ústupu ruských síl sa zdá byť rôzny.

"Niektoré jednotky ustupovali v relatívne dobrom poriadku a pod kontrolou, zatiaľ čo iné utekali v očividnej panike," napísalo v aktualizovanej správe.

Ústup ruských síl z kľúčových pozícií je pomerne častým javom od začiatku septembra, keď ukrajinské sily začali protiútoky na východnom a južnom fronte vojny. Vojenské neúspechy Moskvy prinútili ruského prezidenta Vladimira Putina k viacerým eskalačným krokom vrátane čiastočnej vojenskej mobilizácie a dokonca jadrových hrozieb.

Posledné dni boli mimoriadne búrlivé, keďže ruské sily podnikli niekoľko raketových a samovražedných útokov dronmi na ciele po celej Ukrajine - vrátane miest ďaleko od frontovej línie. USA a ich spojenci z NATO sa teraz ponáhľajú poskytnúť Ukrajine systémy protivzdušnej obrany.

"Ukrajina nepožaduje vojakov zo žiadnej inej krajiny. Ukrajinci sú ochotní bojovať sami za seba. Žiadajú len prostriedky, aby to mohli urobiť," povedal v stredu novinárom predseda Zboru náčelníkov štábov generál Mark Milley po stretnutí so spojencami a partnermi USA v Bruseli.

"Ako povedal prezident Biden a mnohí ďalší národní lídri, urobíme toľko, koľko budeme môcť, a urobíme toľko, koľko bude potrebné, tak dlho, ako to bude potrebné," dodal.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com