Rusko by tento rok mohlo zaznamenať bohatú úrodu pšenice, ktorá sa však nemusí prejaviť v hojnom vývoze na boj proti svetovej potravinovej kríze.

Podľa spoločnosti SovEcon, ktorá sa zaoberá výskumom čiernomorských obilnín a olejnín, by úroda pšenice v krajine mohla tento rok dosiahnuť rekordných 100 miliónov ton. Podľa údajov amerického ministerstva poľnohospodárstva je Rusko najväčším svetovým vývozcom pšenice, na ktorého pripadá približne pätina svetového exportu pšenice.

Predpoveď spoločnosti SovEcon predstavuje 33 % nárast v porovnaní s minuloročnou úrodou pšenice v krajine, ktorá podľa USDA dosiahla 75,2 mil. ton.

"Táto obrovská úroda sa však v plnej miere nepremení na obrovský export," povedal v piatok pre agentúru Bloomberg Andrej Sizov, výkonný riaditeľ spoločnosti SovEcon. Dodal, že problémy ako vyššie vládne dane vývozné dane a logistické prekážky v dôsledku vojny na Ukrajine spôsobujú, že ruská pšenica uviazla doma.

Podniky by tiež mohli bojkotovať alebo byť mimoriadne opatrné pri obchodovaní s touto krajinou.

"Hoci sú dodávky potravín vyňaté zo západných sankcií v záujme boja proti potravinovej neistote, bankári a poisťovne sú opatrní pri obchodovaní s Ruskom, zatiaľ čo lodné spoločnosti sa zdráhajú riskovať vyslanie svojich plavidiel do zóny konfliktu," napísala 16. septembra nezávislá analytička Alexandra Prokopenko.

Medzivládna Medzinárodná rada pre obilniny predpovedá na tento rok celosvetovú produkciu pšenice vo výške 792 miliónov ton, čo je podľa jej správy zverejnenej vo štvrtok viac, ako je predpokladaná celosvetová spotreba 785 miliónov ton.

Futures na pšenicu na Chicago Board of Trade vzrástli v tomto roku zatiaľ približne o 20 % po tom, ako v marci vzrástli od začiatku roka o takmer 70 % na 12,94 USD za bušel.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com