Akcie Twitteru v stredu poskočili až o 4 % po tom, čo Elon Musk v správe pre SEC zverejnil, že v uplynulých dňoch predal akcie Tesly v hodnote 7 miliárd dolárov.

Wall Street vníma Muskov predaj Tesly ako pozitívum pre šance Twitteru na uzavretie fúzie s Muskom po tom, čo sudca rozhodol, že súdny proces medzi nimi sa začne v októbri.

"Ulica a právni experti vo všetkých oblastiach považujú Twitter za spoločnosť, ktorá má "silnú železnú ruku" smerujúcu k súdnemu sporu v Delaware na jeseň po mesiacoch tohto fiaska a nočnej mory odohrávajúcej sa od apríla," uviedol v stredajšej správe analytik spoločnosti Wedbush Dan Ives. "Predstavenstvo Twitteru drží Muska pod palcom, aby dokončil dohodu za dohodnutú cenu."

Podľa Muskovho tweetu mal jeho predaj "zabrániť núdzovému predaju akcií Tesly" v "dúfajme, že nepravdepodobnom prípade, že Twitter prinúti túto dohodu uzavrieť *a* niektorí kapitáloví partneri sa nedostavia". Musk za posledný rok predal akcie Tesly v hodnote viac ako 30 miliárd dolárov, ale uviedol, že ak sa jeho dohoda so spoločnosťou Twitter rozpadne, akcie Tesly si kúpi.

Potenciál, že sa tak stane, závisí od blížiaceho sa súdneho termínu Muska so spoločnosťou Twitter, ktorý by mohol vyvinúť tlak na obe spoločnosti, aby sa dohodli na vyrovnaní v podobe Muskovho zaplatenia odstupného. Nech sa stane čokoľvek, zdá sa takmer nemožné, aby Musk mohol odísť od svojej dohody o kúpe Twitteru bez toho, aby vykašľal niekoľko miliárd dolárov.

Musk podpísal v apríli zmluvu o kúpe Twitteru za 54,20 dolára za akciu, teda za 44 miliárd dolárov. Súčasťou zmluvy bolo, že Musk sa vzdáva svojich práv na náležitú starostlivosť o transakciu. Krátko po uzavretí dohody začal Musk pochybovať o počte botov na platforme Twitter a obvinil vedenie spoločnosti z falšovania čísel.

Investori sú napokon stále skeptickí, že sa dohoda medzi Twitterom a Muskom uskutoční, keďže rozpätie medzi súčasnou cenou akcií Twitteru a odkupnou cenou 54,20 USD za akciu je 20 %, čo je približne trojnásobok typického rozpätia arbitráže pri fúziách spoločností, ktoré majú byť čoskoro prevzaté.

Akcie spoločnosti Twitter od začiatku roka klesli len o 1 % a od svojho minima v polovici júla vzrástli o viac ako 35 %.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com