TikTok, ktorý vlastní pekinský technologický gigant ByteDance, používa každý mesiac viac ako 1 miliarda ľudí na celom svete.
TikTok v piatok poprel, že by používal špecifické údaje o polohe na sledovanie určitých osôb v USA, a ohradil sa tak proti správe časopisu Forbes, ktorý tvrdil, že čínska videoaplikácia plánuje takéto monitorovanie.
Ve štvrtok časopis Forbes uverejnil článok, v ktorom tvrdil, že spoločnosť TikTok, ktorú vlastní čínska firma ByteDance, plánovala používať svoju aplikáciu "na monitorovanie osobnej polohy niektorých konkrétnych amerických občanov", pričom sa odvolával na materiály, ktoré si publikácia pozrela.
Dalšie obvinenia zahŕňajú:
Monitorovanie vykonáva oddelenie interného auditu a kontroly rizík materskej spoločnosti TikTok ByteDance, ktorého vedúci je priamo podriadený generálnemu riaditeľovi.
Oddelenie primárne vykonáva vyšetrovanie pochybení zamestnancov, ale pri istej príležitosti plánovalo zhromažďovať aj údaje o polohe amerického občana.
V článku Forbesu sa tiež uvádza, že nie je jasné, či sa nejaké údaje skutočne zbierali.
TikTok vrátil článku úder v sérii tweetov, v ktorých tvrdí, že mu chýba "prísnosť aj novinárska integrita".
TikTok uviedol, že Forbes "sa rozhodol nezahrnúť časť nášho vyhlásenia, ktoré vyvrátilo uskutočniteľnosť jeho hlavného tvrdenia:
TikTok dodal, že jeho aplikácia nikdy nebola použitá na "cielené" sledovanie členov americkej vlády, aktivistov, verejných činiteľov alebo novinárov.
Hovorca časopisu Forbes uviedol: "V článku sa uvádza, že TikTok nezhromažďuje presné informácie o polohe GPS používateľov v USA, čo znamená, že TikTok nemôže monitorovať používateľov v USA spôsobom, ktorý článok naznačuje: "
John Paczkowski, výkonný redaktor pre technológie a inovácie v časopise Forbes, v piatok uviedol, že TikTok a ByteDance "nepopreli žiadne z tvrdení v článku".
TikTok má za sebou niekoľko rokov skúšok v USA, odkedy bývalý prezident Donald Trump nariadil, aby sa aplikácia zbavila svojho podnikania v USA s tvrdením, že ohrozuje národnú bezpečnosť. Washington sa obával, že údaje, ktoré TikTok zhromažďuje o amerických občanoch, by sa mohli dostať do rúk čínskej vlády.
Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com