Akcie spoločnosti Nvidia v pondelok prudko klesli po tom, čo výrobca čipov uviedol, že spomalenie predaja v oblasti hier povedie k nižším štvrťročným príjmom, ako očakávala Wall Street.

Pokles až o 9 % vyvolal straty v širšom technologickom sektore, čo ovplyvnilo kľúčové americké akciové benchmarky. Akcie klesli na vnútrodenné minimum 172,42 USD, čo je najslabšia cena od 27. júla, a potom znížili vnútrodenný pokles na 8 %.

Spoločnosť v pondelok vo svojom vyhlásení znížila prognózu tržieb za druhý štvrťrok na 6,7 miliardy USD z predchádzajúcich 8,1 miliardy USD, pričom sa odvolávala na slabé výsledky v segmente hier.

"Naše prognózy predaja herných produktov sa v priebehu štvrťroka výrazne znížili," uviedol vo vyhlásení Jensen Huang, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Nvidia. "Keďže očakávame, že makroekonomické podmienky, ktoré ovplyvňujú predaj, budú pokračovať, spolu s našimi hernými partnermi sme prijali opatrenia na úpravu cien a zásob v predajných kanáloch."

Tržby z predaja hier klesli oproti prvému štvrťroku o 44 % na 2,04 miliardy USD a oproti druhému štvrťroku predchádzajúceho roka sa znížili o 33 %. Spoločnosť tiež uviedla, že v druhom štvrťroku prijala náklady na rezervy zásob vo výške 1,32 mld.

Varovanie spoločnosti Nvdia prichádza v čase, keď investorov všeobecne znepokojuje, ako sa spotrebitelia a podniky vyrovnávajú s prudko rastúcou infláciou. Po poklese akcií spoločnosti Nvidia sa technologický index Nasdaq Composite znížil. Aj index S&P 500 sa obrátil nadol, keďže jeho sektor informačných technológií počas seansy stratil viac ako 1 %.

"Očakávali sme spomalenie v hernom segmente po páde cien kryptomien a súvisiacom dopyte po ťažbe, ako aj po slabších makroekonomických podmienkach, a predtým sme predpokladali, že tržby z predaja hier budú do konca roka 2022 postupne klesať," uviedol v pondelok vo výskumnej správe analytik spoločnosti Morningstar Abhinav Davuluri.

Davuluri poukázal na nedávny a miernejší výhľad konkurenčného výrobcu čipov AMD pre jeho grafickú jednotku. Akcie AMD počas pondelkového obchodovania klesli o 2,5 %.

"Myslíme si, že spoločnosť Nvidia čaká niekoľko náročných štvrťrokov, čo by mohlo vytvoriť atraktívnejší vstupný bod," povedal Davuluri. Dodal, že podnikanie spoločnosti v oblasti dátových centier by malo byť "odolnejšie" voči makroekonomickým vplyvom.

Spoločnosť Nvidia v pondelok uviedla, že jej príjmy z dátových centier v druhom štvrťroku dosiahli 3,81 miliardy USD, čo je o 1 % viac ako v prvom štvrťroku a o 61 % viac ako v predchádzajúcom roku.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com