Podľa novej správy denníka The Wall Street Journal spoločnosť Meta zoštíhľuje svoju pracovnú silu a vyhýba sa prívalu výpovedí tým, že niektorých zamestnancov zaradí na "30-dňový zoznam", ktorý im ponecháva len mesiac na to, aby si našli novú prácu alebo opustili spoločnosť, ak sa ich oddelenie zmenší alebo zruší.

Na miesto toho, aby spoločnosť dala zamestnancom okamžitú výpoveď, dáva niektorým pracovníkom, ktorých úlohy boli zrušené, mesačnú očistnú lehotu na to, aby sa uchádzali o iné pracovné miesta v rámci Meta, uviedla publikácia s odvolaním sa na zdroje oboznámené s touto problematikou.

Je to už dlho bežná prax v materskej spoločnosti Facebook, uvádza Journal, ale donedávna sa týkala len menej výkonných pracovníkov. Keďže sa však technologický svet pripravuje na možnú recesiu, Meta podľa správy začala tento proces využívať aj na vyradenie vysoko výkonných pracovníkov.

Hovorca spoločnosti Meta pre denník uviedol, že časové okno je pre spoločnosť Meta spôsobom, ako si udržať talenty, o ktoré by inak mohla prísť.

Na žiadosť o komentár k 30-dňovému zoznamu hovorca spoločnosti Meta odkázal Insider na vyhlásenie generálneho riaditeľa spoločnosti Meta Marka Zuckerberga, v ktorom zakladateľ Facebooku uviedol, že spoločnosť bude musieť prerozdeliť zdroje v situácii, keď jej prvýkrát v histórii klesli príjmy.

"Naším plánom je v nasledujúcom roku postupne znižovať rast počtu zamestnancov. Mnohé tímy sa zmenšia, aby sme mohli presunúť energiu do iných oblastí vo vnútri spoločnosti," povedal Zuckerberg počas júlového hovoru o štvrťročných výsledkoch spoločnosti.

Podobné opatrenia údajne použil aj Google. Minulý týždeň dala technologická spoločnosť desiatkam zamestnancov 90-dňovú lehotu na to, aby si našli novú úlohu alebo odišli zo spoločnosti Google, uviedla publikácia s odvolaním sa na zdroje oboznámené s touto problematikou. Hoci v minulosti spoločnosť využívala 60-dňovú lehotu na premiestnenie, uviedol denník The Journal.

Inzerenti Kali Hays a Ashley Stewart predtým informovali, že zamestnanci spoločnosti Meta sa pripravujú na kolo prepúšťania, ktoré by mohlo tento rok znížiť počet zamestnancov až o 10 %. V júli Meta poslala manažérom memorandum, v ktorom ich vyzvala, aby prepustili pracovníkov, ktorí nespĺňajú očakávania spoločnosti v súvislosti so "zvýšenou intenzitou"

Meta je jednou z viacerých spoločností, ktoré v posledných mesiacoch obmedzili prijímanie zamestnancov a uvažujú o prepúšťaní. Minulý mesiac spoločnosť Snap oznámila, že prepúšťa 20 % svojich zamestnancov.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com