Apple pravdepodobne uvedie iPad so skladacou obrazovkou v roku 2024, uviedla v utorok analytická spoločnosť CCS Insight, ktorá predpovedá, že americký technologický gigant začne čoskoro experimentovať so skladacou technológiou. Spoločnosť CCS Insight v utorok zverejnila svoju výročnú správu o predpovediach, v ktorej analytici tejto skupiny predpovedajú budúce produkty a trendy. V najnovšej správe CCS Insight predpovedá, že spoločnosť Apple uvedie na trh skladací iPad o dva roky a nezačne so skladacím iPhonom. To je v rozpore s inými výrobcami smartfónov, ako je Samsung, ktorí uviedli na trh skôr skladacie smartfóny než tablety. "Momentálne nemá pre Apple zmysel vyrábať skladací iPhone. Myslíme si, že sa tomuto trendu vyhnú a pravdepodobne sa ponoria do vody so skladacím iPadom," povedal v rozhovore pre CNBC Ben Wood, vedúci výskumu v CCS Insight. "Skladací iPhone bude pre Apple veľmi riskantný. Po prvé, musel by byť neuveriteľne drahý, aby nekanibalizoval existujúce iPhony," dodal Wood.

Analyzátor uviedol, že skladací iPhone by pravdepodobne musel stáť približne 2 500 USD. Apple iPhone 14 Pro Max s najväčším úložiskom, ktorý je v súčasnosti najdrahším modelom, stojí približne 1 599 dolárov. Wood tiež uviedol, že ak by spoločnosť Apple mala so skladacím telefónom nejaké technické problémy, potom by to bolo "kŕmenie" kritikmi, ktorí by na Apple za problémy útočili. Napriek tomu Apple "nemá inú možnosť ako reagovať, pretože trend skladacích telefónov naberá na obrátkach," povedal Wood, preto spoločnosť začne s iPadom. Podľa jeho slov to dá spoločnosti Apple šancu naučiť sa, ako implementovať a rozšíriť technológiu skladacích obrazoviek, ako aj "vdýchnuť nový život" radu iPadov. Spoločnosť Apple nebola bezprostredne k dispozícii na vyjadrenie, keď ju kontaktovala CNBC. O zámeroch spoločnosti Apple v súvislosti s výrobkami so skladacou obrazovkou sa už viackrát hovorilo. Začiatkom tohto roka spoločnosť Display Supply Chain Consultants, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, uviedla, že Apple pravdepodobne nevstúpi na trh so skladacími smartfónmi skôr ako v roku 2025. Spoločnosť však uviedla, že Apple skúma technológiu skladacích displejov s veľkosťou približne 20 palcov. Tá by sa mohla zamerať na nový skladací notebook, uviedla spoločnosť zaoberajúca sa prieskumom trhu. Predpovede o skladacom iPhone sa medzitým objavujú už najmenej štyri roky. Minulý rok Ming-Chi Kuo zo spoločnosti TF International Securities, prominentný analytik spoločnosti Apple známy svojimi dôveryhodnými predpoveďami, uviedol, že spoločnosť by mohla uviesť iPhone so skladacím displejom na trh v roku 2024.

Apple spojí 5G a procesor v čipe

CCS Insight tiež predpovedá, že Apple bude pokračovať v investíciách do vlastného návrhu čipov. V súčasnosti cupertinský gigant navrhuje vlastné čipy pre iPhone a iPad. V prípade modemov, ktoré umožňujú týmto zariadeniam pripojiť sa k mobilným internetovým sieťam pre pripojenie 5G, sa spolieha na amerického výrobcu čipov Qualcomm. Spoločnosť CCS Insight však uviedla, že Apple pravdepodobne integruje svoj vlastný modem 5G do procesora série A, aby v roku 2025 vytvoril "jednočipové" riešenie pre iPhony.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com