Spoločnosť Cisco Systems Inc. v stredu oznámila, že bola napadnutá kybernetickým útokom hackera spojeného s viacerými známymi organizáciami zaoberajúcimi sa počítačovou kriminalitou.

V príspevku na blogu spoločnosť Cisco Talos, ktorá sa zaoberá spravodajstvom o hrozbách, uviedla, že sa o útoku dozvedela 24. mája. Uviedla, že hacker použil poverovacie údaje zamestnanca spoločnosti Cisco a "uskutočnil sériu sofistikovaných hlasových phishingových útokov", pričom nakoniec získal prístup do jej podnikovej siete.

Skôr v stredu "zlí aktéri zverejnili zoznam súborov z tohto bezpečnostného incidentu na dark webe", uviedla spoločnosť Cisco v samostatnom vyhlásení.

San Jose, California, so sídlom v Kalifornii, spoločnosť Cisco uviedla, že incident sa týkal len jej firemného IT prostredia a nezdá sa, že by sa týkal citlivých údajov zákazníkov alebo súkromných informácií o zamestnancoch.

"Neidentifikovali sme žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že útočník získal prístup do kritických interných systémov, ako sú systémy súvisiace s vývojom produktov, podpisovaním kódu atď.", uviedla spoločnosť. "Jediná úspešná exfiltrácia údajov, ku ktorej došlo počas útoku, zahŕňala obsah priečinka Box, ktorý bol spojený s kontom napadnutého zamestnanca. Údaje, ktoré protivník v tomto prípade získal, neboli citlivé."

Spoločnosť Cisco uviedla, že hacker bol úspešne odstránený, ale "prejavil vytrvalosť a v týždňoch nasledujúcich po útoku sa opakovane pokúšal získať prístup; tieto pokusy však boli neúspešné."

Nebol zaznamenaný žiadny ransomvér a boli prijaté opatrenia na "ďalšie posilnenie" IT prostredia spoločnosti Cisco, uviedol sieťový gigant.

Spoločnosť Cisco uviedla, že má istotu, že hacker bol pôvodným sprostredkovateľom prístupu s väzbami na gang ransomvéru UNC2447, kyberzločineckú skupinu Lapsus$ a prevádzkovateľov ransomvéru Yanluowang. Začiatkom tohto roka sa skupina Lapsus$ zamerala na systémy spoločnosti Okta Inc. a Microsoft Corp. .

Akcie spoločnosti Cisco od začiatku roka klesli o 27 % v porovnaní s 8 % poklesom indexu Dow Jones Industrial Average. , ktorého je súčasťou.

Zdroje: marketwatch.com, Unsplash.com