Rusko v súčasnosti kontroluje kľúčové ukrajinské prírodné zdroje vrátane energetických a nerastných ložísk v hodnote najmenej 12,4 bilióna dolárov, uvádza sa v analýze, ktorú pre denník The Washington Post vypracovala spoločnosť SecDev.

Ak sa Kremľu podarí anektovať ukrajinskú pôdu, ktorú zabral počas ruskej invázie, Kyjev by podľa správy prišiel o takmer dve tretiny svojich ložísk, čím by krajina prišla o svoje základné hospodárske piliere.

Na základe prehľadu 2 209 ložísk, ktorý vykonala spoločnosť SecDev, Moskva kontroluje 63 % ukrajinského uhlia, 11 % ropy, 20 % zemného plynu, 42 % kovov a 33 % vzácnych zemín vrátane kľúčových minerálov, ako je lítium.

Niektoré z nich boli zhabané počas ruského prevzatia Krymu v roku 2014 alebo počas vojny s Ruskom podporovanými separatistami na východe Ukrajiny.

Od začiatku svojej invázie vo februári však Rusko neustále zvyšuje svoj postup na Ukrajinu a zároveň dobýva ekonomické bašty krajiny.

Na základe súčtu informácií od spoločnosti SecDev a ukrajinského priemyslu denník Washington Post uviedol, že Rusko sa zmocnilo 41 uhoľných polí, 27 lokalít zemného plynu, 14 propánových lokalít, deviatich ropných polí, šiestich ložísk železnej rudy, ako aj niekoľkých lokalít na titán, zirkónium, stroncium, lítium, urán a zlato.

Keďže je Ukrajina známa ako popredný vývozca obilia, v správe sa uvádza, že má aj 117 zo 120 najpoužívanejších nerastných surovín a kovov, pričom je aj hlavným zdrojom fosílnych palív.

Ukrajina má stále kontrolu nad väčšinou svojich zásob ropy a zemného plynu. Prevažnú väčšinu jej prírodného bohatstva, ktoré je pod kontrolou Kremľa, však tvoria ložiská uhlia.

SecDev odhaduje, že v Ruskom kontrolovaných častiach Ukrajiny sa nachádza približne 30 miliárd ton ložísk čierneho uhlia v hodnote 11,9 bilióna dolárov.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com