V posledných týždňoch sa v tichosti zvýšil prísun ruskej ropy do stredomorského regiónu, pretože kupujúci sa snažia získať barely pred čiastočným embargom Európskej únie.

Podľa údajov sledovaných agentúrou Bloomberg dosiahli toky ruskej ropy do Talianska sedemtýždňové maximum a dodávky do Turecka šesťtýždňové maximum počas siedmich dní pred 5. augustom.

Španielsko prijalo prvú dodávku ropy Urals za posledné štyri mesiace a rovnaká zmes putovala z Baltského mora do Grécka prvýkrát od februára. Zároveň sa znížili dodávky zákazníkom v severnej Európe.

Hoci Európska únia plánuje do konca tohto roka zastaviť dovoz ropy z Ruska po mori, zvýšené toky v auguste naznačujú, že Európania budú mať problém nájsť alternatívne zdroje.

Dodávky európskym odberateľom dosiahli päťtýždňové maximum 1,38 milióna barelov denne, čo je však stále menej ako 1,85 milióna barelov denne pred ruskou inváziou na Ukrajinu.

Rusko medzitým naďalej posiela do Ázie približne 1,75 milióna barelov denne, hoci jeho toky klesli, keďže v apríli a máji sa vyvážalo 2,1 milióna barelov denne.

Nákladné lode sa tiež snažia zakryť pôvod ropy, aby umožnili ďalší tok sankcionovaného tovaru.

V samostatnej správe agentúry Bloomberg sa uvádza, že Rusko našlo spôsob, ako zahladiť stopy po západných obmedzeniach prostredníctvom egyptského prístavu, kde sa miešajú sudy z rôznych lokalít.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com