Miliardár Ray Dalio vidí v USA klasické prvé varovné signály recesie a očakáva, že sa ekonomická situácia v nasledujúcich dvoch rokoch zhorší.

Zakladateľ spoločnosti Bridgewater Associates v stredu pre MarketWatch uviedol, že vzhľadom na zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré má skrotiť rekordne vysokú infláciu - spolu s ďalšími faktormi, ako je ruská invázia na Ukrajinu, ktorá otriasla energetickými trhmi - má ekonomika USA väčší priestor na ďalšie bolesti.

"Myslím si, že v rokoch 23 a 24 sa situácia ešte zhorší, čo bude mať vplyv na voľby," povedal Dalio.

Upozornil na kľúčové varovné signály, a to na čerpanie hotovostných zostatkov, ktoré boli vytvorené skôr, na pokles v sektore bývania aj v automobilovom priemysle, ako aj na nárast miery omeškania splácania úverov.

"Práve teraz sme veľmi blízko nulového rastu," povedal Dalio.

Centrálna banka na čele s predsedom Jeromom Powellom zostala konzistentná vo svojich vyjadreniach, že Fed uprednostňuje obmedzenie inflácie späť k svojmu 2-percentnému cieľu pred hospodárskym rastom.

V stredu Federálny rezervný systém oznámil ďalšie zvýšenie referenčných sadzieb o 75 bázických bodov, pričom zároveň signalizoval, že na ďalších zasadnutiach budú nasledovať ďalšie zvýšenia.

Pred oznámením politiky Fedu Dalio povedal, že Fed musí nájsť kompromis medzi posilňovaním ekonomiky a kontrolou inflácie.

"Budú sprísňovať menovú politiku a odoberať úvery, kým ekonomická bolesť nebude väčšia ako bolesť z inflácie," povedal.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com