Vladimír Putin v stredu pohrozil použitím jadrových zbraní, čím bezostyšne vystupňoval svoju vojnu na Ukrajine.

Odvážne varovanie ruského prezidenta však podľa expertov nie je ani tak prejavom legitímnej sily, ako skôr znakom toho, že ruská armáda slabne.

V stredu, po viac ako siedmich mesiacoch vojny, Putin vyhlásil čiastočnú vojenskú mobilizáciu v snahe vyriešiť problém s ľudskými zdrojmi v Rusku v súvislosti s množstvom nedávnych ukrajinských víťazstiev. Počas svojho televízneho prejavu prezident tiež neopodstatnene obvinil Západ z hrozby použitia jadrových zbraní a reagoval priznaním vlastného jadrového arzenálu Ruska.

"Tým, ktorí si dovoľujú takéto vyhlásenia o Rusku, by som chcel pripomenúť, že naša krajina má tiež rôzne prostriedky na ničenie, a v prípade niektorých zložiek modernejšie ako v krajinách NATO," povedal.

"A ak bude ohrozená územná celistvosť našej krajiny, určite použijeme všetky prostriedky, ktoré máme k dispozícii, aby sme ochránili Rusko a náš ľud. Toto nie je blufovanie."

Putinove jadrové hrozby sú zastrašovacou taktikou zameranou na ukrajinských spojencov.

Uprostred narastajúcich vojenských strát, zhoršujúcej sa morálky vojakov a meniacich sa nálad verejnosti je logické, prečo sa Putin obrátil na svoje bojové hlavice, povedal Simon Miles, odborný asistent na Sanford School of Public Policy na Duke University a historik Sovietskeho zväzu a americko-sovietskych vzťahov.

"Slabé výsledky ruskej armády na bojisku na Ukrajine boli dôležitou pripomienkou toho, že akýkoľvek nárok na veľmocenské postavenie, ktorý Rusko môže mať, je takmer výlučne založený na jeho arzenále jadrových zbraní," povedal Miles.

Putinov odkaz, predpokladá Miles, je zameraný aj na globálnych podporovateľov Ukrajiny.

"Putin sa už mnohokrát pokúsil zlomiť odhodlanie ukrajinských podporovateľov a jeho najnovšie hrozby nie sú iné," povedal Miles. "Je jasné, že si čoraz viac uvedomuje, aké obmedzené sú jeho skutočné vojenské možnosti v tejto vojne."

Ukrajina začiatkom tohto mesiaca dosiahla jedno zo svojich doteraz najväčších víťazstiev, keď začala dve súbežné ofenzívy na severovýchode a juhu v rámci účinnej snahy o znovuzískanie okupovaného územia. Správy z frontových línií naznačovali, že ruské jednotky utekali, keď sa armáda krajiny prehýbala pod silným ukrajinským výkonom.

"Rusi sú dezorientovaní, dezorganizovaní a nemotivovaní, len sa snažia zostať nažive," povedal pre Insider Robert English, profesor na University of Southern California, ktorý študuje Rusko, Sovietsky zväz a východnú Európu. "Ukrajinský bojový duch a americký zbrojársky priemysel sa spojili, aby vo veľkom rozsahu prekazili [Putinove] plány."

Ruské vyhliadky zostávajú pochmúrne, najmä vzhľadom na pokračujúcu vojenskú podporu Západu Ukrajine. Posledná ofenzíva krajiny, ktorú síce uskutočnili ukrajinské sily, bola možná vďaka americkej a britskej spravodajskej službe, stratégii a zbraniam.

"Pokiaľ bude Západ dodávať viac a lepších zbraní - a my dodávame viac a lepších zbraní - tlak na ruské sily bude len narastať," povedal English.

Experti si myslia, že je nepravdepodobné, že Putin bude konať v súlade so svojou hrozbou.

Putinova hrozba "civilizačných vyhladzovacích schopností", ako sa vyjadril Miles, neznamená, že by sa USA alebo iný ukrajinský spojenec mali otočiť a utiecť.

"Jedna vec je vyhrážať sa - druhá vec je tieto zbrane skutočne použiť spôsobom, ktorý slúži cieľu Kremľa," povedal Miles.

Ruská demonštrácia jadrovej zbrane by podľa neho pravdepodobne nezlomila vôľu Západu a mohla by ho dokonca ešte viac posilniť. Pritom samotné použitie zbrane na Ukrajine by malo pre ukrajinské jednotky zničujúce následky - ale doplatili by na to aj ruskí vojaci bojujúci v krajine.

Viacero expertov už skôr pre Insider uviedlo, že je nepravdepodobné, že by Rusko použilo jadrové zbrane, aj keby sa tým vyhrážalo. Miles dodal, že už len kvôli logistike je táto perspektíva málo riziková.

"Ruské jadrové zbrane sú uskladnené v chránených krytoch po celej krajine vrátane krajného západu v blízkosti Ukrajiny," povedal. "Proces prechodu do pohotovosti, spájanie hlavíc s nosnými platformami, by pre americké spravodajské služby priniesol množstvo pozorovateľných javov a pre Washington príležitosť dať Kremľu jasne najavo, aký zlý nápad by to bol."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com