Bývalý šéf britskej tajnej spravodajskej služby povedal, že ruský prezident Vladimir Putin bude "v pravý čas" nahradený - s najväčšou pravdepodobnosťou niekým ešte extrémnejším.

Sir Alex Younger, ktorý pôsobil ako šéf MI6 v rokoch 2014 a 2020, vystúpil v utorok v relácii BBC Newsnight a moderátorka Kirsty Warková sa ho opýtala, či by mohol byť Putin zvrhnutý.

"Hrozí, že ho prevalcuje práve tá politická skupina, ktorú vytvoril," odpovedal. "Šovinistické, nacionalistické, pravdepodobne fašistické, pravicové krídlo, ktoré bolo základňou jeho podpory a teraz ho odsudzuje za to, že nešiel dostatočne ďaleko a tvrdo."

Wark Youngerovi naznačil, že Putinov nástupca by mohol byť extrémnejší a viac napravo.

"Áno - takže tu musíme byť veľmi opatrní, čo si želáme," povedal Younger. "Osobne si myslím, že v pravý čas sa to stane. Bude nahradený, ale nahradia ho kritici z pravice."

Niekoľko správ naznačuje, že Putinov vnútorný okruh by sa mohol začať obracať proti nemu.

Posledný týždeň priniesol denník The Guardian tvrdenie Jevgenija Albacsa, redaktora ruskojazyčného časopisu News Times, že približne 70 % elity okolo Putina je proti vojne na Ukrajine.

The Washington Post uviedol, že člen Putinovho vnútorného kruhu vyjadril nesúhlas s vedením vojny na Ukrajine priamo Putinovi, pričom sa odvolával na informácie získané americkými spravodajskými službami.

Insider sa v marci rozprával s odborníkmi na autoritárske režimy, ktorí uviedli, že prevrat proti Putinovi je možný, ale poznamenali, že ruský vodca strávil desaťročia vymýšľaním mechanizmov, ako sa chrániť pred bezočivým odstránením.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com