Ruský prezident Vladimir Putin v stredu ponúkol, že presmeruje dodávky zemného plynu do Európy cez Turecko, čím by sa Turecko stalo "najväčším plynovým uzlom pre Európu".
"Mohli by sme presunúť stratené objemy zo Severných prúdov po dne Baltského mora do oblasti Čierneho mora, a tak vytvoriť hlavné trasy pre dodávky nášho paliva, nášho zemného plynu do Európy cez Turecko, čím by sa v Turecku vytvoril najväčší plynový uzol pre Európu," povedal Putin podľa agentúry Reuters na energetickej konferencii v Moskve. "Samozrejme, ak o to budú mať naši partneri záujem. A ekonomická uskutočniteľnosť."
Alexej Miller, generálny riaditeľ ruského štátneho gigantu Gazprom, zopakoval Putinove slová a povedal, že "niet pochýb o tom, že môžeme zvážiť otázku obchodnej platformy na hranici Európskej únie a Turecka," podľa agentúry Reuters.
Turecko medzitým tento návrh zrejme zaskočil.
"Je to prvýkrát, čo to počujeme. Je teda skoro na hodnotenie," povedal na podujatí turecký minister energetiky Fatih Donmez podľa agentúry Reuters. "Sú to veci, o ktorých treba diskutovať."
Putinovo vyhlásenie prichádza dva týždne po tom, ako boli prvýkrát zaznamenané úniky informácií o kľúčových plynovodoch Nord Stream, ktorými sa prepravuje zemný plyn z Ruska do Nemecka. Obe potrubia boli poškodené, pričom Dánsko a Švédsko uviedli pre OSN, že úniky boli spôsobené stovkami kilogramov TNT.
USA a Nemecko patria medzi krajiny, ktoré sa domnievajú, že ide o sabotáž, pričom niektorí vysokopostavení zákonodarcovia v Nemecku otvorene ukazujú prstom na Rusko. Putin zasa označil incident za "akt medzinárodného terorizmu".
Putin tiež ponúkol, že pošle zemný plyn do Nemecka cez úsek plynovodu Nord Stream 2, ktorý nie je poškodený - ak o to bude EÚ stáť. "Sme pripravení dodať ďalšie objemy v jesenno-zimnom období," povedal Putin podľa agentúry Reuters.
Severný prúd 2 nikdy nezačal komerčnú prevádzku, pretože Nemecko projekt odložilo niekoľko dní pred tým, ako Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu. Výstavba plynovodu, ktorý vedie popod Baltské more z Ruska do Nemecka, bola ukončená v septembri 2021.
Nemecká vláda v stredu návrh na využitie Nord Stream 2 jednoznačne odmietla.
"Pekný pokus," povedala podľa agentúry Associated Press Christiane Hoffmannová, hovorkyňa nemeckej vlády, novinárom v Berlíne. "Nezávisle od možnej sabotáže oboch plynovodov sme videli, že Rusko už nie je spoľahlivým dodávateľom energie a že ešte pred poškodením Nord Stream 1 tam už žiadny plyn netečie."
Nie je to prvýkrát, čo Putin navrhol využitie Nord Stream 2. Minulý mesiac povedal, že EÚ môže jednoducho zapnúť nový plynovod Nord Stream 2, ak chce viac zemného plynu z Ruska.
Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com