Európa dováža veľké objemy skvapalneného zemného plynu (LNG), aby sa zásobila pred očakávanou tuhou zimou, keďže Rusko spomaľuje dovoz zemného plynu na kontinent. Komplikácie v súvislosti so skladovaním by však mohli toto úsilie zmariť.

Situácia, ktorá sa v súčasnosti odohráva v Španielsku, poukazuje na problém skladovacej kapacity LNG - superchladenej verzie zemného plynu, ktorý sa dá prepravovať na lodiach na veľké vzdialenosti - na kontinente.

Sedem lodí v súčasnosti čaká v Cádizskom zálive na juhozápade Španielska na vykládku v termináli Huelva, uviedol pre Insider poskytovateľ energetických údajov Kpler.

Poskytovateľ údajov o lodiach VesselsValue pre Insider uviedol, že jedna z lodí - tanker na skvapalnený zemný plyn s kapacitou 174 000 miliárd kubických metrov paliva - čaká v zálive už približne 33 dní.

Španielsky národný prevádzkovateľ siete zemného plynu Enagas v pondelok vo vyhlásení uviedol, že existuje "nesúlad" medzi očakávaným dopytom a ponukou.

Vyhlásenie - ktoré malo názov "vyhlásenie o mimoriadnej prevádzkovej situácii" - uvádza, že vo všetkých jeho termináloch LNG sú "veľmi vysoké zásoby" a že sa očakáva, že to ovplyvní prevádzku minimálne do prvého novembrového týždňa.

Všetky lode, ktoré si rezervovali čas na vykládku LNG, ju budú môcť vykonať, ale môže dôjsť k oneskoreniu, uviedla pre Insider osoba oboznámená so situáciou.

O lodiach čakajúcich v Španielsku sa v energetických kruhoch horlivo diskutuje, uviedol Viktor Katona, energetický analytik spoločnosti Kpler.

To preto, že Španielsko má najväčšiu európsku sieť šiestich terminálov na spätné splyňovanie LNG - zariadení, ktoré premieňajú skvapalnené palivo späť na plyn - povedal Katona. Ak Španielsko dosahuje svoju maximálnu kapacitu, mohol by ju dosahovať aj zvyšok Európy, aj keď v hlavných európskych krajinách LNG, ako sú Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Holandsko, teraz nevisí toľko lodí, povedal.

Európa podľa údajov spoločnosti Kpler v roku 2022 už doviezla približne 192 miliónov kubických metrov LNG - o 25 % viac, ako doviezla za celý rok 2021.

Enagas vo svojom pondelkovom vyhlásení uviedol, že nesúlad medzi ponukou a dopytom "nie je izolovaný od španielskej plynárenskej sústavy, ale opakuje sa aj v iných krajinách okolo nás."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com