Potreba zaviesť limit na ceny ruskej ropy je čoraz naliehavejšia, keďže Moskva plánuje nasadiť viac vojakov do bojov na Ukrajine, uviedol v správe zverejnenej v stredu pre agentúru Reuters hlavný ekonomický poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

"Rusko zvádza posledný boj, takže musíme byť ešte jednotnejší, a to aj v oblasti sankčnej politiky," povedal Oleg Ustenko, hlavný ekonomický poradca Zelenského. "Musíme odrezať režim od krvavých peňazí, ktoré používajú na zabíjanie našich ľudí."

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že Rusko zmobilizuje viac vojakov do vojny na Ukrajine. Moskva, ktorej armáda utrpela počas invázie početné neúspechy, plánuje povolať až 300 000 záložníkov. Putin tiež narážal na ruský jadrový arzenál a povedal, že krajina použije všetky svoje zdroje "na obranu nášho ľudu".

Skupina siedmich priemyselných demokracií sa začiatkom tohto mesiaca dohodla, že bude pracovať na stanovení cenového stropu na ruskú ropu, aby obmedzila príjmy Moskvy. Zatiaľ nebolo oznámené, aká bude výška tohto limitu.

"S mechanizmom cenového stropu postupujeme pomerne rýchlo, diskusie sú takmer ukončené," povedal Ustenko pre agentúru Reuters.

Zámerom skupiny G7 je spustiť cenový strop do 5. decembra, keď Európska únia zavedie čiastočný zákaz dovozu ruskej ropy. Zámerom je zakázať služby, ako napríklad poistenie, prepravcom, ktorí prepravujú ruskú ropu nad cenový strop.

Od začiatku vojny koncom februára sa najväčšími dovozcami ruskej ropy stali India a Čína. Podľa denníka Financial Times tieto dve krajiny nakúpili v druhom štvrťroku v porovnaní s prvým štvrťrokom dodatočnú ruskú ropu za 9 miliárd USD.

Cena ruskej ropnej zmesi Ural sa v stredu obchodovala na úrovni 71,05 USD za barel, čo je menej ako cena medzinárodnej referenčnej ropy Brent na úrovni 87,74 USD.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com