Akciový trh by sa mohol pripraviť na veľký rast, keďže Federálny rezervný systém sa potenciálne blíži k pauze v zvyšovaní úrokových sadzieb, uvádza v stredajšej poznámke Tom Lee zo spoločnosti Fundstrat.

Očakáva sa, že Fed na novembrovom a decembrovom zasadnutí zvýši úrokové sadzby o ďalších 75 bázických bodov, ale potom by sa podľa Leeho mohol zastaviť.

"Pauza jednoducho znamená, že sa [Fed] vracia k závislosti od údajov," povedal, namiesto toho, aby sa snažil dohnať infláciu prostredníctvom nadmerného zvyšovania sadzieb. Pauza sa líši od obratu, ktorý niektorí investori očakávali začiatkom tohto roka, keďže obrat by pravdepodobne znamenal zvrat v raste sadzieb Fedu v podobe zníženia úrokových sadzieb.

Ak Fed na svojich posledných dvoch tohtoročných zasadnutiach skutočne zvýši sadzby o 75 bázických bodov, sadzba federálnych fondov by sa pohybovala na úrovni 4,50 % až 4,75 %. Podľa Leeho by táto úroveň mala byť "dostatočne reštriktívna na to, aby sa Fed mohol rozhliadnuť" a zistiť, ako sa jeho zvyšovanie sadzieb premietne do ekonomiky.

Pauza Fedu by mohla prísť v čase, keď je čistá alokácia investorov do akcií na nižšej úrovni ako v roku 2008, a podľa Leeho by pauza pravdepodobne vyvolala "výraznú zmenu alokácie aktív" v portfóliách investorov.

"Investori nie sú pripravení na pauzu. Investori s pevným výnosom vsádzali na vyššie sadzby. Retailoví akcioví investori nakupujú rekordné objemy predajných cenných papierov, ktoré prevyšujú úroveň minima COVID-19. Inštitucionálni investori podľa BofA majú akcie podvážené o 3 štandardné odchýlky [a] dokonca aj podnikoví insideri začínajú opäť nakupovať akcie," povedal.

"Udržala by si ulica tieto pozície aj v prípade, že by nastala pauza? Nemyslíme si to," dodal.

A Fed bude mať pravdepodobne dobrý dôvod na pozastavenie v nasledujúcich mesiacoch, keďže "mäkké" údaje ukazujú ochladzovanie inflácie, zatiaľ čo "tvrdé" údaje naďalej zaostávajú. Podľa Leeho polovica inflácie indexu spotrebiteľských cien tovarov a komodít klesla zo svojho vrcholu, zatiaľ čo ceny domov vykazujú známky ochladenia.

Na pozadí posunu v cenách tovarov a komodít niektorí ekonómovia očakávajú, že celková inflácia CPI sa ochladí na 6,8 % napriek septembrovému vyššiemu než očakávanému údaju 8,2 %. "Pokles o 1,2 percentuálneho bodu za dva mesiace je výrazný pokles," povedal.

Lee zostáva optimistom, pokiaľ ide o to, čo môže akciový trh urobiť v nasledujúcich mesiacoch. Stratég má pre index S&P 500 cieľovú cenu na konci roka 5 100, čo predstavuje potenciálny nárast o 38 % oproti súčasným úrovniam.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com