Manažér hedžového fondu Boaz Weinstein varuje investorov pred možným desaťročia trvajúcim medvedím trhom, ktorý bude sužovať americké akcie podobne ako pokles, s ktorým sa od roku 1989 potýka japonský akciový trh.

Japonský index Nikkei 225 dosiahol svoj vrchol v roku 1989 a nikdy sa už nevrátil na tieto maximá, pretože starnutie a pokles populácie vyvolali obavy, ako sa bude krajina vyvíjať v budúcnosti. Nikkei je stále o 30 % nižší ako jeho historické maximum.

Weinstein, ktorý riadi hedžový fond Saba Capital v hodnote takmer 5 miliárd dolárov, povedal pre Financial Times, že politika kvantitatívneho sprísňovania Federálneho rezervného systému bude viesť k veľkému poklesu cien aktív. Inými slovami, nebojujte s Fedom.

"Som veľmi pesimistický. Na konci toho všetkého nie je dúha. [Kvantitatívne sprísňovanie] bude pre investorov skutočným protivetrom," povedal Weinstein pre FT.

Weinstein sa zameriava na plány Fedu znížiť svoju súvahu v hodnote takmer 9 biliónov USD, ktorá sa od finančnej krízy v roku 2008 a nástupu pandémie COVID-19 výrazne rozšírila, keď sa zaviedla séria opatrení kvantitatívneho uvoľňovania na podporu likvidity na úverových trhoch.

V súčasnosti je však Fed na dobrej ceste znížiť svoju súvahu o 95 miliárd USD mesačne, čím sa zníži kombinácia držby štátnych pokladničných poukážok a cenných papierov krytých hypotékami. A to bude slúžiť ako protivietor, keďže Fed predáva svoje dlhopisy na trhu, čím v podstate vysáva likviditu z finančných trhov.

"Nie je dôvod, aby toto ťažké [ekonomické] obdobie trvalo len dva až tri štvrťroky [a] ... nie je dôvod myslieť si, že budeme mať mäkké pristátie alebo plytkú recesiu," povedal Weinstein.

Federálny rezervný systém stále dúfa v mäkké pristátie, aj keď pokračuje v ďalšom zvyšovaní úrokových sadzieb, pričom centrálna banka v zápisnici zo septembrového zasadnutia zdôraznila, že trh práce je stále silný a miera nezamestnanosti sa pohybuje v blízkosti niekoľko desaťročných miním.

Weinstein však nedúfa a pre FT povedal, že rozvinuté akciové trhy, ako napríklad USA, "určite" môžu nasledovať cestu japonského indexu Nikkei 225.

"To zmenilo psychológiu toho, či je byť akcionárom taký cenený status," povedal Weinstein.

Nynie investori sa musia popasovať s množstvom hlavných rizík, vrátane pokračujúceho konfliktu v Rusku na Ukrajine, spomaľujúcej sa ekonomiky v Číne a rastúcej inflácie a úrokových sadzieb.

Manažér hedžového fondu si drží swapy na úverové zlyhanie ako poistku proti ďalším stratám na akciách, pretože verí, že recesia nakoniec povedie k zlyhaniu podnikov a rozšíreniu úverových rozpätí.

"V tomto výpredaji sa okolo vás točí toľko problematických vecí, z ktorých niektoré sú protichodné. Je tu veľa strachu, ale ľudia mali veľa času na to, aby o [problémoch] premýšľali," povedal Weinstein.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com