Podľa piatkovej správy Bank of America bude rozpad trhu s dlhopismi v najbližších mesiacoch pokračovať v oslabovaní akcií.

Dlhopisy zažívajú najhorší pokles od roku 1949, keďže úrokové sadzby prudko rastú v súvislosti s globálnou kampaňou centrálnych bánk zameranou na boj proti inflácii. Americký dlhopisový ETF Aggregate klesol od začiatku roka o 15 %, zatiaľ čo globálne dlhopisy klesli ešte viac.

Tieto prudko rastúce úrokové sadzby a následne klesajúce ceny dlhopisov však predstavujú riziko, že si vynútia ďalšiu likvidáciu na akciovom trhu, ktorá by fakticky zrušila najpreplnenejšie obchody, ktoré investori v priebehu rokov držali.

"Krach dlhopisov v posledných týždňoch znamená vysoké hodnoty kreditných spreadov, nízke hodnoty akcií ešte nie sú v platnosti," povedal Michael Hartnett z BofA.

Konkrétne Hartnett uviedol, že prebiehajúci krach na dlhopisovom trhu môže viesť k úverovej udalosti, ktorá by účinne zrušila dlhé obchody s americkým dolárom, dlhými americkými technológiami a dlhými súkromnými akciami, ktoré investori vo veľkej miere držia už roky.

Tieto preplnené obchody pomohli katapultovať technologické spoločnosti s megakapacitou, ako sú Apple, Amazon, Alphabet a Microsoft, do biliónových gigantov, ktoré tvoria takmer 20 % S&P 500.

"Skutočná kapitulácia nastáva vtedy, keď investori predávajú to, čo majú radi a čo vlastnia," povedal Hartnett.

Okrem kapitulácie investorov je ďalším znakom toho, že akciový trh dosiahol dno, keď úrokové sadzby dosiahnu svoj vrchol, ale vzhľadom na jastrabí komentár Fedu na stredajšom zasadnutí FOMC sa to nemusí stať v dohľadnej dobe.

"Fondy Fedu, výnosy štátnych pokladníc, miera nezamestnanosti v USA, to všetko smeruje do pásma 4-5 % v nasledujúcich 4-5 mesiacoch/štvrťrokoch," povedal Hartnett a dodal, že investori chcú od vlád a centrálnych bánk koordináciu politiky a dôveryhodnosť, a "kým ju nedostanú, budú pravdepodobne tlačiť na krátke pozície".

Napriek medvediemu pohľadu je Hartnett konštruktívny, pokiaľ ide o americké akcie, ak budú naďalej klesať. "Kúsok pri 3 600 [na indexe S&P 500], kúsok pri 3 300, hlt pri 3 000," povedal Hartnett. Kým sa však tieto úrovne nedosiahnu, hotovosť a komodity podľa neho pravdepodobne prekonajú akcie a dlhopisy.

Pokles na Hartnettov scenár 3 000 na S&P 500 predstavuje potenciálny pokles o 18 % oproti súčasným úrovniam. Index S&P 500 sa počas piatkového prudkého výpredaja dostal na najnižšiu úroveň 3 663.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com