Ak ste dlhodobý investor, tohtoročný výpredaj je dobrou správou, pretože ponúka skvelú príležitosť na získanie kvalitných spoločností so zľavou.

Ale počkajte chvíľu. Ak je spoločnosť "vysoko kvalitná", prečo by jej akcie mali byť zasiahnuté?

"Manažéri portfólií predávali, čo mohli, na rozdiel od toho, čo chceli predať, a vysoká kvalita má väčšiu likviditu," hovorí David Sekera, stratég pre americký trh spoločnosti Morningstar Direct.

Nynie je čas pripojiť sa k poskytovateľom likvidity a kúpiť slabé kvalitné názvy, ktoré sa potápajú. Presné dno pravdepodobne nezachytíte - a ak áno, bude to číre šťastie. Kvalitné spoločnosti by však mali prežiť a prosperovať na druhej strane medvedieho trhu.

Čo presne znamená "kvalita"? Tu sú definície a príklady od štyroch peňažných manažérov a stratégov.

Tá je kľúčová, pretože vďaka nej nie je spoločnosť závislá od bánk, investorov do dlhopisov alebo akciového trhu, aby mohla pokračovať vo financovaní rastu, hovorí Chuck Severson, ktorý spravuje fond Baird Mid Cap Growth Fund .

"V takýchto časoch je to výhoda," hovorí Severson.

Spoločnosti s finančnou silou nemusia prestať robiť výskum a vývoj. Nemusia prestať otvárať obchody.

"A vychádzajú z toho silnejšie, pretože ich konkurenti čelia ťažkým výzvam," hovorí Severson. "Tieto spoločnosti získavajú v tomto prostredí podiel."

Tam je ďalšie plus: Počas recesie slabšie spoločnosti znižujú počet zamestnancov, aby si udržali marže. Silnejšie spoločnosti tak majú príležitosť získať talenty.

Seversona sa oplatí počúvať, pretože podľa spoločnosti Morningstar Direct jeho fond za posledné tri až päť rokov prekonal svoju kategóriu a index stredne veľkých rastových spoločností Morningstar o jeden až dva percentuálne body ročne.

Kvalitné stredne veľké spoločnosti sa teraz obchodujú s atraktívnymi zľavami, hovorí Severson.

Tu je jeho logika. Táto skupina klesla približne o 30 %. To je v súlade s typickým 30-percentným poklesom ziskov počas väčšiny recesií. Ale táto recesia - ak nejaká nastane - môže byť miernejšia.

Prečo? Ekonomika dostáva impulz vďaka ústupu koronavírusu, ako aj záporným reálnym úrokovým sadzbám a vysokej zamestnanosti.

"Bolo by to niečo iné ako recesia, akú sme kedy mali," hovorí. "Budeme svedkami toho, že odhady ziskov sa dosť výrazne znížia. Ale nemyslím si, že tak široko, ako vám hovoria akcie. Je veľa našich podnikov, ktoré rád kúpim s časovým horizontom jedného roka. "

Z jeho portfólia zvážte spoločnosť Synopsys Inc. a Cadence Design Systems Inc. , ktoré ponúkajú automatizačný softvér, ktorý inžinieri používajú na navrhovanie a testovanie čipov. Ich akcie sa spolu s technologickým sektorom výrazne prepadli, ale obchodné výsledky sa udržali. Spoločnosť Synopsys zaznamenala v prvom štvrťroku 25 % nárast tržieb na 1,28 miliardy USD a prevádzkový peňažný tok vzrástol o 29 % na 905,7 milióna USD. Spoločnosť očakáva, že 20 % rast tržieb prinesie v tomto roku prevádzkový peňažný tok vo výške 1,6 miliardy USD. Spoločnosť Cadence zaznamenala v prvom štvrťroku 22,5 % nárast tržieb na 901,7 mil. Prevádzkový peňažný tok vzrástol o 61,5 % na 336,6 milióna USD. V tomto roku očakáva 15 % rast tržieb na 3,43 miliardy USD, čo je horná hranica prognózy.

Portfólio manažér spoločnosti Argent Capital Management Kirk McDonald tiež zaraďuje peňažný tok na svoj krátky zoznam znakov kvality spoločností. Hľadá spoločnosti, ktoré generujú vyšší peňažný tok ako porovnateľné spoločnosti. Páči sa mu tiež nadpriemerná ziskovosť, vysoká návratnosť aktív, rast dividend alebo spätný odkup akcií a nejaká zmena, ktorá by mohla slúžiť ako katalyzátor - napríklad nový manažérsky tím alebo nové produkty.

Tu je spoločnosť, ktorá spĺňa dostatok kritérií na to, aby sa mohla zaradiť medzi kvalitné spoločnosti: Cheniere Energy Inc. , Cheniere využila svoj obrovský tok hotovosti na spätný nákup akcií a zvýšenie dividend. Spoločnosť tento rok vráti akcionárom 2 miliardy USD prostredníctvom spätného odkúpenia, tvrdí McDonald. Hotovosť využíva aj na splácanie dlhu. Spoločnosť Cheniere od roku 2016 každoročne zvyšuje návratnosť aktív (ROA). V minulom roku bola ROA na úrovni 8,2 % v porovnaní s 3,5 % v roku 2017. Veľkou zmenou v tomto mixe je zvýšený dopyt po americkom LNG v Európe, keďže kontinent sa snaží odpútať od ruských dodávok.

McDonalda sa oplatí počúvať, pretože od svojho vzniku v roku 2014 spoločnosť Argent Capital Management zaznamenala 12,75 % ročný výnos v porovnaní s 11 % pre index Russell Mid Cap. , do konca marca.

Protektívne moaty pomáhajú spoločnostiam dlhodobo dosahovať nadmerné výnosy. Warren Buffett je veľkým fanúšikom prístavných múrov, čo pravdepodobne pomáha vysvetliť jeho úspech. Tieto ochranné bariéry sú aj základnou súčasťou investičnej analýzy spoločnosti Morningstar.

Motivy sú vytvorené silnými stránkami, ako sú silné značky, vlastné technológie, výhody z rozsahu vyplývajúce z veľkosti alebo sieťové efekty (viac používateľov zvyšuje hodnotu služby). Spoločnosti s moatmi "dlhodobo generujú nadmerné výnosy a majú najlepšiu schopnosť odolávať ekonomickým poruchám," hovorí Sekera, americký stratég spoločnosti Morningstar.

V súčasnom výpredaji môžete nájsť nezvyčajne veľký počet spoločností so širokými moatmi so štvor- a päťhviezdičkovým hodnotením (najvyššie hodnotenie spoločnosti Morningstar). V zozname je niekoľko takých, ktoré "sa zriedkakedy obchodovali s takým veľkým diskontom oproti našim vnútorným oceneniam," hovorí Sekera.

Tu sú tri príklady.

Prvý príklad: spoločnosť Nvidia Corp. ,. ktorá vytvára vysoko výkonné grafické procesory používané v hrách, dátových centrách, umelej inteligencii, počítačom podporovanom dizajne, strihu videa a samojazdiacich vozidlách. Spoločnosť Nvidia odvodzuje svoj vplyv od zdatnosti v oblasti výskumu a vývoja, ktorá poháňa jej technológiu GPU.

"Je to prvýkrát od novembra 2012, čo má spoločnosť Nvidia štvorhviezdičkový rating," hovorí Sekera.

Napokon zvážte ratingové agentúry S&P Global a Moody's . Tieto spoločnosti so štvorhviezdičkovým ratingom majú ekonomické moaty vďaka svojim výsledkom a reputácii a regulačným problémom, ktorým čelia potenciálni noví konkurenti.

Bill Ackman zo spoločnosti Pershing Square hovorí, že cenová sila je kľúčovou charakteristikou, ktorá definuje "kvalitu" v spoločnostiach. Ak totiž spoločnosť dokáže zvýšiť ceny bez toho, aby stratila obchod, je to znak toho, že zákazníkom sa jej činnosť naozaj páči. Zdá sa, že to je prípad spoločnosti Chipotle Mexican Grill Inc. , Ackmanova druhá najväčšia pozícia v Pershing Square (17 % portfólia).

Chipotle v prvom štvrťroku zvýšila ceny o 4 %. To pomohlo dosiahnuť slušný 16 % nárast tržieb na 2 miliardy USD a prekonať zisk. Napriek zvýšeniu cien vzrástli porovnateľné tržby v reštauráciách o 9 %, čo nám napovedá, že zákazníkov zvýšenie cien neznechutilo. (Vyššie ceny pomohli prevádzkovým maržiam mierne vzrásť z 9,3 % na 9,4 %.

Ale ak chcete skutočne prekonať infláciu, zvážte ďalší top podiel spoločnosti Severson vo fonde Baird Mid Cap Growth Fund: Pool Corp. . Spoločnosť Pool, najväčší svetový veľkoobchodný distribútor potrieb pre bazény, zvýšila v prvom štvrťroku ceny o 10 - 12 %, čo pomohlo zvýšiť tržby o 33 % na 1,4 miliardy USD. Marža prevádzkového zisku spoločnosti sa zvýšila o 4,5 percentuálneho bodu na 16,7 %. Prevádzkový zisk vzrástol o 83 % na 235,7 milióna USD.

Očakávame, že sa bude zvyšovať. Spoločnosť zvýšila svoj celoročný cieľ zisku na akciu na 19,09 USD zo 17,94 USD na hornej hranici prognózy. Spoločnosť Pool rastie vďaka akvizíciám, ale ťaží aj z migrácie do južných štátov, kde sú bazény bežnejšie ako na severe.

Zdroje: marketwatch.com, Unsplash.com