Ruská vláda v nedeľu zakázala používateľom v celej krajine prístup na ukrajinskú webovú stránku, ktorá vyzýva príslušníkov ruskej armády, aby sa vzdali.

Od 4. októbra na stránku s názvom Hochu žit prišlo viac ako 2 000 žiadostí od príslušníkov ruskej armády, aby opustili svoje pozície a dobrovoľne sa vzdali ukrajinským silám, informoval denník Kyiv Independent.

V preklade z ruštiny Hochu žit znamená "Chcem žiť". Ukrajinská štátna webová stránka sľubuje dodržiavanie Ženevských konvencií o zaobchádzaní s vojnovými zajatcami a ponúka vzdávajúcim sa príslušníkom ruskej armády tri jedlá denne, právnu podporu a lekársku starostlivosť, ak požiadajú o vzdanie sa prostredníctvom stránky alebo jej pridruženej horúcej linky.

Horúca linka bola prvýkrát oznámená 19. septembra ukrajinským ministerstvom obrany, len dva dni predtým, ako ruský prezident Vladimir Putin oznámil mobilizáciu 300 000 vojenských záložníkov - z ktorých mnohí boli povolaní - na bojisko.

V nedeľu projekt Roskomsvoboda, mimovládna ruská organizácia zameraná proti cenzúre, informovala, že prístup na stránku bol zablokovaný na základe poverenia ruskej generálnej prokuratúry.

Ruský generálny prokurátor, ktorého funkciu v súčasnosti zastáva Putinom nominovaný Igor Krasnov, stojí na čele súdneho systému krajiny, podobne ako generálny prokurátor Spojených štátov Merrick Garland.

"Projekt bol zablokovaný dvakrát... Prvýkrát to bolo prostredníctvom "masky", keď bol obmedzený prístup na všetky domény a subdomény, druhýkrát to bola len celá webová stránka," uviedol ruský denník Kommersant, podľa ktorého projekt Roskomsvoboda o zablokovanej stránke informoval.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com