Meta od začiatku minulého roka minula na svoj metaverse podnik Reality Labs viac ako 15 miliárd dolárov, ale doteraz sa spoločnosť nepodelila o to, na čo konkrétne peniaze míňa.
Niektorí odborníci sa začínajú obávať, že spoločnosť míňa dobré peniaze za zlé.
"Problém je v tom, že míňajú peniaze, ale transparentnosť voči investorom je katastrofálna," povedal Dan Ives, technologický analytik spoločnosti Wedbush Securities.
"Naďalej je to riskantná stávka Zuckerberga a tímu, pretože zatiaľ stavajú peniaze na budúcnosť, zatiaľ čo majú naďalej obrovské problémy s hlavným podnikaním," dodal.
Keď Meta začala minulý rok zverejňovať finančné informácie o Reality Labs, spoločnosť odhalila, že do tohto podniku utopila viac ako 10 miliárd dolárov, pričom stratám nie je koniec. Doteraz spoločnosť vykázala za prvých šesť mesiacov roku 2022 stratu viac ako 5 miliárd dolárov, pričom niektorí analytici predpovedajú, že celkové straty za tento rok zatienia minulý rok.
Meta odmietla poskytnúť komentár pre tento článok, ale hovorca spoločnosti uviedol, že Meta nezverejňuje finančné údaje pre svoj segment Reality Labs.
Ives povedal, že množstvo peňazí, ktoré Meta doteraz vynaložila na svoj podnik v oblasti metaversa, je znepokojujúce, najmä vzhľadom na aktualizácie, ktoré poskytla tento týždeň, vrátane novej náhlavnej súpravy za 1 500 dolárov a verzie avatarov s nohami, ktoré označil za "nedostatočné".
Mark Zgutowicz, analytik spoločnosti Benchmark, povedal, že hoci to nevie s istotou, odhaduje, že najmenej 60 % strát spoločnosti Reality Labs je spôsobených obrovskými nákladmi na výskum a vývoj, ktoré sú spojené s budovaním úplne nového sveta.
"Skutočný metaverse neexistuje, aspoň z hľadiska škálovateľnosti, kým nebudeme môcť všetci nosiť okuliare, v ktorých nebudeme vyzerať ako mimozemšťan alebo niečo podobné," povedal.
Zgutowicz však zdôraznil, že Meta má legitímne dôvody na to, aby sa snažila všetko vybudovať sama.
"Je pre nich ťažké ísť von a získať iné unikátne softvérové spoločnosti, pretože sú natoľko zviazaní regulačnou záťažou, že musia zostať vo svojom dome a vybudovať niečo organicky," povedal.
"Transparentnosť by mohla byť lepšia v tom, ako a kedy očakávajú návratnosť týchto výdavkov," dodal Zgutowicz.
Aby bolo jasné, Meta nie je jedinou spoločnosťou, ktorá odmietla rozpisovať niektoré straty, čo je v korporátnej Amerike štandardný postup.
Ivan Feinseth, technologický analytik spoločnosti Tigress Financial Partners, povedal, že verí v dlhodobú víziu Marka Zuckerberga a v prísľub metaverse.
"Keď Facebook prvýkrát kúpil Instagram, ľudia sa mu smiali a hovorili, že je blázon. Hovorili, že tento chlapík všetky tie peniaze len tak vyhodí," a ukázalo sa, že Instagram je jednou z najlepších akvizícií vôbec. A to nielen pre Facebook - vo svete akvizícií vôbec," povedal.
Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com