Elon Musk prišiel v dôsledku prudkého poklesu ceny akcií spoločnosti Tesla v tomto roku o viac ako 110 miliárd dolárov, čo je viac ako celý majetok spoluzakladateľa spoločnosti Google Sergeya Brina, ktorý má hodnotu 107 miliárd dolárov.Muskovo bohatstvo dosiahlo v novembri minulého roka vrchol na úrovni niečo vyše 320 miliárd dolárov, ale časopis Forbes tento týždeň odhadol, že jeho čistý majetok, ktorý je z veľkej časti spojený s akciami Tesly, je teraz približne 209 miliárd dolárov.

Tesla od januára klesla o 46 % a v piatok uzavrela na hodnote 214 dolárov, čo spoločnosť ohodnotilo na 672 miliárd dolárov. V októbri minulého roka dosiahla biliónovú hranicu.

Po predaji časti akcií výrobcu elektromobilov začiatkom tohto roka vlastní Musk v súčasnosti 155 miliónov akcií Tesly, čo predstavuje podiel necelých 15 %.

Majetok generálneho riaditeľa Tesly a SpaceX klesol za necelý rok o 35 % a len tento mesiac sa znížil o 28 miliárd dolárov, ale naďalej zostáva najbohatším človekom na svete. napriek tomu, že jeho majetok zaznamenal pokles, Musk je na tom o 80 miliárd dolárov lepšie ako Bill Gates a o 71 miliárd dolárov pred Jeffom Bezosom.

Vlani predal akcie spoločnosti Tesla v hodnote 31 miliárd dolárov, aby pomohol zaplatiť prevzatie Twitteru za 44 miliárd dolárov. Forbes zahrnul 31 miliárd dolárov do jeho čistého majetku bez daní, keďže transakcia ešte nebola dokončená.

Po tom, ako v apríli oznámil svoj plán kúpiť Twitter, sa akcie spoločnosti Tesla dostali na dno. Jeho majetok sa zmenšil z 302 miliárd dolárov v apríli na 216 miliárd dolárov v júni, ale v auguste sa zotavil na 279 miliárd dolárov. Odvtedy jeho čisté imanie pomaly klesalo, pretože bojoval za zrušenie transakcie so spoločnosťou Twitter. Musk vybavil pôžičky vo výške 12,5 miliardy dolárov, ale na ich dokončenie potrebuje ešte ďalšie miliardy. Hľadá pomoc u investorov a možno bude musieť budúci týždeň predať akcie Tesly v hodnote 5 až 10 miliárd dolárov.

Automobilka tento týždeň oznámila slabšie výsledky za tretí štvrťrok, ako sa očakávalo, s tržbami vo výške 21,5 miliardy dolárov, čo je menej, ako predpovedali analytici, ktorí očakávali 22,1 miliardy dolárov. Spoločnosť Tesla bezprostredne nereagovala na žiadosť o komentár podanú mimo bežnej pracovnej doby.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com