Po tom, čo bitcoin klesol až o 75 % zo svojho vrcholu, sa zdá, že trhy s kryptomenami "našli dno", uviedla v pondelok vo svojej poznámke banka JPMorgan.

Podľa údajov spoločnosti CoinMarketCap vzrástli hodnoty bitcoinu o 36 % a etheru o 102 % oproti minimám z polovice júna a celková trhová hodnota kryptomien sa dostala na dôležitú hranicu 1 bilióna USD.

Analytici JPMorgan uviedli, že nedávne posilnenie trhu s kryptomenami má dva dôvody.

"Myslíme si, že pomohla obmedzenejšia nová nákaza z kolapsu Terra/Luna," uviedla JPMorgan s odkazom na implóziu stablecoinu, ktorá viedla k stratám vo výške desiatok miliárd dolárov a vyvolala uvoľnenie pákového efektu, ktoré zlikvidovalo kryptografické firmy, ako napríklad hedžový fond Three Arrows Capital a krypto brokera Voyager Digital.

"Myslíme si však, že skutočným motorom bolo zlúčenie Etherea a pozitívne údaje po spustení testnetu Sapolia začiatkom júla a testnetu Ropsten v júni, ktoré naznačujú, že zlúčenie je v roku 2022 životaschopné," uviedla JPMorgan.

Nadchádzajúce podujatie Ethereum bolo investormi veľmi očakávané. Cieľom zlúčenia je presunúť blockchain Ethereum zo siete proof-of-work na systém proof-of-stake, ktorý má byť rýchlejší a efektívnejší z hľadiska spotreby energie pri ťažbe.

Podľa JPMorgan by úspešné zlúčenie Etherea koncom tohto roka malo pomôcť zlepšiť náladu na kryptotrhoch. V súčasnosti sa očakáva, že zlúčenie sa uskutoční v septembri v závislosti od toho, ako sa bude dariť pripravovanému testnetu Georli. Tento test je naplánovaný na 11. augusta a je jedným z posledných krokov pred zlúčením.

Zatiaľ čo ether zaznamenáva silné oživenie, je pred ním a širším trhom s kryptomenami ešte dlhá cesta k obnoveniu nedávnych strát. Objemy obchodovania s kryptomenami v júli naďalej klesali a denné objemy obchodovania s NFT sa medziročne prepadli o 84 %, uviedla spoločnosť JPMorgan.

V konečnom dôsledku by pokračujúce zotavovanie trhu s kryptomenami mohlo v krátkodobom horizonte závisieť od nadchádzajúceho zlúčenia Etherea, keďže investori do kryptomien hľadajú toľko potrebnú podporu sentimentu.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com