Elon Musk v sobotu na Twitteri uviedol, že jeho spoločnosť SpaceX bude naďalej financovať satelitné internetové terminály Starlink pre ukrajinskú vládu, ktorá bojuje proti invázii ruských vojsk.

"Čert to ber," napísal miliardár na Twitteri, "hoci Starlink stále stráca peniaze a iné spoločnosti dostávajú miliardy od daňových poplatníkov, my budeme naďalej financovať ukrajinskú vládu zadarmo."

Nie je hneď jasné, či Musk, ktorý je aj výkonným riaditeľom spoločnosti Tesla, hovoril sarkasticky. V reakcii na tweet o tomto kroku Musk uviedol, že "stále by sme mali robiť dobré skutky". V reakcii na ďalší tweet, v ktorom sa píše, že Musk už zaplatil dane, z ktorých sa financuje obrana Ukrajiny, uviedol: "Osud miluje iróniu."

Tweety nasledovali po Muskovom piatkovom vyhlásení, v ktorom uviedol, že SpaceX nemôže pokračovať vo financovaní terminálov Starlink na Ukrajine "donekonečna" po tom, ako sa objavila správa, že jeho vesmírna spoločnosť požiadala Pentagón o pokrytie nákladov.

Musk na žiadosti o komentár bezprostredne nereagoval.

V liste spoločnosti SpaceX adresovanom Pentagónu sa uvádza, že podľa správy CNN by používanie Starlinku na Ukrajine mohlo stáť takmer 400 miliónov dolárov počas nasledujúcich 12 mesiacov. Spoločnosť SpaceX podpísala s americkou vládou niekoľko zmlúv.

Podarené internetové terminály Starlink spoločnosti SpaceX boli kľúčové pri udržiavaní ukrajinskej armády online počas vojny proti Rusku, aj keď sa komunikačná infraštruktúra ničí. Rusko začalo svoju inváziu na Ukrajinu vo februári.

Musk začiatkom tohto mesiaca vyvolal kritiku ukrajinských predstaviteľov, keď na Twitteri zverejnil anketu, v ktorej zisťoval podporu pre to, čo označil za pravdepodobný výsledok rusko-ukrajinskej vojny.

Vyzerá to, že potvrdil, že SpaceX plánuje opustiť Ukrajinu v nejakej funkcii v piatok, keď odpovedal na príspevok na Twitteri, ktorý odkazoval na ukrajinského veľvyslanca, ktorý Muskovi povedal, aby "odišiel."

"Len sa riadime jeho odporúčaním," povedal Musk.

Zakladateľ SpaceX je tiež uprostred ponuky na kúpu Twitteru v hodnote 44 miliárd dolárov, z ktorej sa pokúšal vystúpiť. Sudca rozhodol, že ak dúfa, že sa vyhne súdnemu procesu, musí akvizíciu uzavrieť do 28. októbra.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com