Doktor Anthony Fauci tvrdí, že je odhodlaný "zachovať si úplne otvorenú myseľ", pokiaľ ide o to, ako sa koronavírus prvýkrát objavil v čínskom Wuhane v roku 2019, ale aj tak by si želal, aby mal od čínskej vlády viac informácií.

Vedci aj konšpirační teoretici sa už roky usilujú nájsť jasné odpovede na otázku pôvodu vírusu SARS-CoV-2. Stále však neexistuje uspokojivý dôkaz, ktorý by viedol k jedinému, nepriestrelnému vysvetleniu, kde sa táto pandémia začala.

Vznikol vírus prirodzene v netopierovi alebo inom zvieracom hostiteľovi a potom sa zo zvierat preniesol na ľudí, možno na mokrom trhu? Mnohí vedci tvrdia, že je to veľmi pravdepodobné. Mohol uniknúť niekde z laboratória? Aj to je možné, ale menej pravdepodobné.

"Chcete mať otvorenú myseľ, že sa mohlo stať čokoľvek," povedal Fauci v stredu počas rozhovoru s redaktorom časopisu Atlantic Rossom Andersenom. "Ale dôkazy, na ktorých sa roky pracovalo, jednoznačne hovoria v prospech prirodzenej udalosti."

Fauci tvrdí, že čínska vláda by to mohla "objasniť", keby naozaj chcela

Andersen sa Fauciho tiež opýtal, či si myslí, že čínska vláda by mohla pomôcť "objasniť to" raz a navždy.

"Áno," povedal Fauci.

Lekár však opatrne poznamenal, že mal na mysli len "čínske úrady", ktoré kameňujú, a nie priemerných čínskych občanov, ani svojich vedeckých kolegov v Číne, ktorí podľa neho "významne prispeli k našim poznatkom".

"Faktom je, že keď sa ako spoločnosť vyskytne niečo, čo vyzerá - aj keď to prirodzene pochádza z Číny -, budú to tajiť," povedal Fauci o čínskej vláde. "Kvôli pocitu, že ich z niečoho obvinia."

Taký istý štýl utajovania sa odohral začiatkom roku 2000, počas prvej epidémie SARS. Aj keď "všetci súhlasia", že vírus "jednoznačne, bez najmenších pochybností" vznikol z netopiera, ktorý chorobu preniesol na iné zviera (pravdepodobne na mokrom trhu), a až potom sa dostal na človeka. Fauci si spomína na úmorné úsilie, ktoré bolo potrebné vynaložiť, aby sa od čínskych úradníkov získali informácie o tomto ohnisku nákazy.

"Boli rovnako zdržanliví, pokiaľ ide o otvorenosť a pravdivosť, pretože také je vedenie spoločnosti," povedal.

Ako to už býva, poradcovia Národného inštitútu zdravia, kde Fauci pracuje, sa tento týždeň stretli, aby diskutovali o prísnejšom dohľade nad laboratórnymi pokusmi so smrteľnými vírusmi.

Ukrývanie informácií vytvára dokonalú živnú pôdu pre konšpiračné teórie, povedal Fauci

"Je prirodzené, úplne prirodzené, že konšpirátori, ktorí si myslia, že ide o konšpiráciu, povedia: 'Vidíte? niečo skrývajú.'"

A "pravdepodobne áno", povedal Fauci, ale možno to vôbec nesúvisí s únikom z laboratória.

Možno vírus preskočil zo zvierat na ľudí na mokrom trhu vo Wuhane, kde sa koncom roka 2019 prvýkrát objavili zhluky ochorení.

Prístup vyšetrovateľov na tieto trhy na začiatku by bol neoceniteľný pri hľadaní jasných odpovedí na otázku, kde a ako sa pandémia začala.

"Zvieratá, ktoré boli zakázané a nesmeli byť na trhu, kde s nimi môžu byť ľudia v kontakte, sa tam v skutočnosti dostali, pretože prinášajú veľa peňazí," povedal Fauci. "To je vec, ktorú naozaj chcete, aby objasnili."

"Ak by sme boli schopní ísť a ľahko vykonávať dohľad v Číne, získali by sme oveľa viac informácií, ako máme teraz," dodal.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com