Európske ceny zemného plynu v utorok klesli, keďže zásoby vzrástli, hoci obavy z nedostatku plynu v zimnom období stále pretrvávajú.

Od začiatku seansy sa referenčná cena holandského plynu TTF dostala na dvojtýždňové minimum, ale potom straty znížila a ustálila sa na úrovni 192,18 eura za megawatthodinu.

Podľa údajov Gas Infrastructure Europe, ktoré spracovala agentúra Bloomberg, sú zásobníky zemného plynu v Európe naplnené na 72 %, čo je takmer päťročný priemer pre toto ročné obdobie.

Zisky sa dostavili napriek vlnám horúčav, ktoré zvýšili dopyt po elektrickej energii na chladenie, pri ktorom sa spotrebúva zemný plyn.

Obchodníci s energiou sa však naďalej obávajú, že Európa nebude schopná uskladniť dostatok plynu neskôr v tomto roku, aby prežila zimné mesiace, čo vyvoláva obavy z nedostatku dodávok pri prudkom náraste dopytu po vykurovaní.

Rusko neustále znižuje prietok plynu z plynovodu Nord Stream, pričom jeho dodávky v súčasnosti dosahujú len 20 % kapacity.

Úrady vyzvali ľudí, aby počas horúčav znížili spotrebu energie, a Európa očakáva ďalšiu vlnu horúčav. Očakáva sa, že od štvrtka do soboty dosiahnu teploty vo Francúzsku a Veľkej Británii nové maximá, čo ešte viac zaťaží dodávky plynu.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com