Osobne som na eToro už viac ako 4 roky a v tomto článku by som sa chcel podeliť o svoje skúsenosti s eToro.

V Európe je eToro populárny broker a niektorí používatelia by dokonca mohli povedať, že je to najlepší broker vo Slovensku a ja s týmto tvrdením do istej miery súhlasím.

Moje skúsenosti s eToro

Moje skúsenosti s eToro sú pozitívne. Osobne používam eToro na investovanie do akcií a ETF. S kryptomenami ani CFD neobchodujem. Preto sú moje skúsenosti napísané výlučne z pohľadu investora do akcií a ETF.

Na začiatku mi na eToro vadilo pomerne veľa vecí. Slabá zákaznícka podpora, 30 % daň z dividend v USA, drahá konverzia mien. Ale po 4 rokoch používania už žiadna z týchto vecí neplatí (snáď okrem zákazníckej podpory, ktorá okrem správcu účtu je bezcenná).

Osobne sa nebojím odporučiť eToro žiadnemu investorovi do akcií. Je ideálne najmä pre začiatočníkov, a to vďaka nulovým obchodným poplatkom, používateľsky prívetivej platforme a bezplatnej konverzii mien pomocou eToro Money.

Etoro je tiež jediný broker v krajine, ktorý umožňuje používateľom kopírovať portfóliá iných ľudí. Ide o jedinečnú funkciu, ktorú má len eToro.

Registrácia u eToro

77 % retailových účtov stratí peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto maklérom. Zvážte, či ste ochotní podstúpiť vysoké riziko straty peňazí.

Moje skúsenosti s eToro

Skúsenosti iných používateľov s eToro

Keďže sa v investičnom prostredí pohybujem už nejaký čas, občas počujem sťažnosti niektorých používateľov na eToro. Nižšie ich teda rozoberiem jednu po druhej:

eToro uzavrelo obchody bez môjho súhlasu

Osobne som za 4 roky nič podobné nezažil. Napriek tomu sa to vyskytlo.

V januári 2021 niekoľko klientov pohrozilo podaním hromadnej žaloby na spoločnosť a návrhu na zrušenie licencie makléra na Cypre (t. j. v EÚ) po tom, čo maklér uzavrel všetky pozície v kryptomenách s pákovým efektom. Tento krok prišiel niekoľko hodín po tom, ako eToro oznámil svojim európskym klientom, že "vzhľadom na extrémnu volatilitu na trhoch s kryptomenami je potrebné zmeniť maržové pozície na všetkých pákových kryptomenových pozíciách" na pozície bez pákového efektu, inak budú do štyroch hodín zatvorené.

Všetko. V súvislosti s GameStop short-squeeze v januári 2021 používatelia eToro tvrdili, že broker si vynútil stop-loss na dlhých nepákových pozíciách amerického predajcu videohier. Používatelia tvrdili, že stop-loss spôsobil straty mnohým investorov, ktorí museli uzavrieť svoje pozície za nevýhodných podmienok, a v konečnom dôsledku viedlo k poklesu ceny akcií.

Takže hoci som to osobne nezažil ani raz a určite sa to nestáva pravidelne. V skutočnosti sa vyskytli 2 situácie, keď spoločnosť eToro pravdepodobne uzavrela pozície investorom.

Technické výpadky na eToro

Ďalšou zo sťažností používateľov na eToro je, že má časté výpadky platformy a ja osobne som za 4 roky zažil asi jeden plánovaný výpadok, ktorý bol naplánovaný na večerné hodiny.

Je však pravda, že sa na eToro neprihlasujem každý deň. Nikdy sa mi však nestalo, že by som chcel predať alebo kúpiť akciu a nefungovalo to.

Drahý prevod mien

Niektorí používatelia sa sťažujú, že pri výbere peňazí dochádza k nevýhodnému prepočtu mien. Osobne som sa s tým opäť nestretol, verím však, že je to možné. Jedným z poplatkov spoločnosti eToro je práve poplatok za konverziu meny.

Vždy som sa však tomuto poplatku vyhýbal. Ako? Jednoducho, vkladám doláre a vyberám tiež doláre. Kedysi som to robil cez Revolut. Dnes už Revolut ani nepotrebujem, jednoducho si vytvorím eToro Money, kde máte bezplatnú konverziu mien podľa trhového kurzu. Je tam dokonca lepšie ako Revolut, pretože nemáte žiadne limity.

Doporučujem eToro aj po 4 rokoch?

Ano. Myslím si, že je to jeden z najlepších brokerov na Slovensku. Ak chcete viac informácií, môžete si prečítať aj moju recenziu eToro.

Registrácia u eToro

77 % retailových účtov stratí peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto maklérom. Zvážte, či ste ochotní podstúpiť vysoké riziko straty peňazí.