Bernard Arnault, generálny riaditeľ LVMH, v pondelok uviedol, že spoločnosť vyrábajúca luxusné tovary predala svoje súkromné lietadlo po tom, ako sa ľudia pokúšali sledovať lietadlo na sociálnych sieťach.

Sedemdesiattriročný miliardár povedal, že namiesto toho si začal prenajímať súkromné lietadlá. Oznámil to v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Radio Classique, o ktorom ako prvá informovala agentúra Bloomberg. Rozhlasovú stanicu vlastní spoločnosť LVMH.

"Skutočne, pri všetkých týchto príbehoch mala skupina lietadlo a my sme ho predali," povedal Arnault podľa prekladu agentúry Bloomberg. "Výsledok je teraz taký, že nikto nevidí, kam chodím, pretože keď používam súkromné lietadlá, prenajímam si lietadlá."

V priebehu minulého roka vzniklo na Twitteri viacero účtov, ktoré sledujú a zdieľajú verejne dostupné údaje o letoch - zverejňujú cestovné aktivity ľudí, ako sú Elon Musk a Taylor Swift. Dva z hlavných účtov, ktoré sledujú lety spoluzakladateľa značky Louis Vuitton, sú @i_fly_Bernard a @laviondebernard. Účty majú spolu takmer 100 000 sledovateľov a oba boli vytvorené za posledných šesť mesiacov.

Arnault zrejme prešiel na prenájom lietadiel pred niekoľkými týždňami. V septembri účet @laviondebernard tweetoval o tom, že miliardár v poslednom čase nemá údaje o letoch, keď niekoľko týždňov predtým poznamenal, že LVMH zrušila registráciu svojho lietadla vo Francúzsku.

"Stále žiadne slovo od Bernarda Arnaulta ani od LVMH na tému súkromných lietadiel," tweetoval účet 10. septembra podľa prekladu tweetu agentúry Bloomberg. "Tak čo, Bernard, skrývaš sa?"

Arnault je podľa odhadu Bloomberg Billionaires Index druhým najbohatším človekom - prekonal dokonca aj zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa - s odhadovaným čistým majetkom 133 miliárd dolárov. Je generálnym riaditeľom, spoluzakladateľom a predsedom spoločnosti LVMH a zhromaždil impérium luxusného tovaru, ktoré zahŕňa významné značky ako Tiffany & Co, TAG Heur a Dom Pérignon.

V pondelok Arnaultov syn Antoine Arnault obhajoval používanie súkromného lietadla spoločnosťou po tom, čo jeho otec čelil kritike francúzskych médií v súvislosti s vplyvom lietadla na emisie oxidu uhličitého. Mladší Arnault uviedol, že súkromné lietadlo poskytuje manažérom výhodu v pretekoch o to, kto bude prvý pri novom produkte alebo obchode.

"Naše odvetvie je hyperkonkurenčné," povedal syn v televíznej relácii podľa prekladu denníka Insider. "Nenašli sme nič lepšie ako súkromné lietadlo, aby sme tieto preteky vyhrávali každý deň a boli len o malý krôčik pred našimi konkurentmi."

Bernard Arnault nie je jediným miliardárom, ktorý sa v posledných mesiacoch dostal pod drobnohľad kvôli využívaniu súkromného lietadla. V júli sa kritici oborili na Swiftovú po tom, čo sa so svojím lietadlom dostala na prvé miesto zoznamu tých, ktorí spôsobujú veľké emisie oxidu uhličitého. Hovorcovia hudobnej hviezdy vtedy uviedli, že "lietadlo sa pravidelne požičiava iným osobám".

I ďalšie verejne známe osoby vyjadrili obavy o bezpečnosť v súvislosti so zdieľaním letových údajov na sociálnych sieťach. Začiatkom tohto roka Musk ponúkol 5 000 dolárov osobe, ktorá stála za účtom na Twitteri, ktorý sledoval jeho cestovanie, a požiadal používateľa Twitteru, aby ho zrušil. Nepodarilo sa mu dosiahnuť zrušenie účtu.

"Nepáči sa mi predstava, že ma zastrelí nejaký blázon," uviedol Musk v texte o tomto probléme, informoval protokol.

Medzičasom zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg vymenil svoje lietadlo po tom, ako účet začal sledovať jeho lietadlo, a miliardár a investor Mark Cuban sprostredkoval dohodu s človekom, ktorý sledoval a zdieľal jeho letové údaje, tým, že mu ponúkol obchodné poradenstvo výmenou za vymazanie účtu.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com