Rusko zásobuje jednotky bojujúce na Ukrajine palivom, pričom dodávky za posledný mesiac dosiahli najvyššiu úroveň od začiatku invázie.

V správe agentúry Bloomberg zo stredy sa uvádza, že dodávky nafty, benzínu a leteckého paliva sa v septembri dotkli takmer 220 000 ton, ktoré boli odoslané najmä do šiestich ruských regiónov, ktoré hraničia s Ukrajinou a nedávno anektovanými Doneckom a Luhanskom.

Výška predstavuje štvornásobný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom a dokonca prevyšuje marcové dodávky. Údaje o objeme zahŕňajú aj dodávky odoslané na štyri hlavné letiská na juhozápade Ruska.

Prezident Vladimir Putin oznámil plnú mobilizáciu ruských jednotiek vo vojnovom úsilí v podmienkach silného odporu ukrajinských síl. Zvýšenie dodávok pohonných hmôt pre jednotky umiestnené na Ukrajine je najnovším signálom posilňovania ruského úsilia o obnovenie postupu na Ukrajine.

Údaje však predstavujú len časť obrazu, keďže celkové dodávky ropy pre ruskú armádu na Ukrajine by mohli presiahnuť dodávky paliva. Údaje, ktoré uvádza agentúra Bloomberg, nezahŕňajú toky z ropovodov a počítajú sa samostatne.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com