Vzhľadom na to všetko si možno kladiete otázku, či je investovanie dobrý nápad, ak sa nachádzame v recesii alebo k nej smerujeme. Je rozumnejšie vziať každý zarobený dolár a držať ho v hotovosti?

Recesia nie je len o slabom hospodárskom raste. Často ich sprevádza niekoľko ďalších charakteristík - rozsiahla strata pracovných miest, menej dostupných pracovných miest a viac vládnych úľav (spomeňte si na stimulačné platby a zvýšené dávky v nezamestnanosti).

Recesia označuje obdobie poklesu HDP a vo všeobecnosti sa definuje ako trvalý pokles počas dvoch alebo viacerých po sebe nasledujúcich štvrťrokov.

Najmä nižšie hodnoty akcií ponúkajú solídnu príležitosť investovať lacno (relatívne). Investovanie počas recesie ako také môže byť dobrým nápadom, ale len za nasledujúcich okolností:

Počas recesie hodnoty akcií často klesajú. Teoreticky je to zlá správa pre existujúce portfólio, avšak nechať investície na pokoji znamená nezabezpečiť si predajom straty súvisiace s recesiou.

Investovať počas recesie môže byť skvelý nápad - ale len vtedy, ak ste na to v dostatočne silnej finančnej pozícii a len vtedy, ak máte správny postoj a prístup. Nikdy by ste nemali ohroziť svoje krátkodobé finančné zabezpečenie v záujme dlhodobého zisku. Nezabúdajte, že ak vás trápi finančná situácia, nie je hanba nevyužiť príležitosť. Namiesto toho sa sústreďte na platenie účtov a udržiavanie fyzického a duševného zdravia. Investície môžete vždy zvýšiť v neskoršom období života - keď už budete mať istejšie zamestnanie, stabilné príjmy a celkovo pokojnejšiu myseľ.

Reálne výsledky investovania počas recesie

Dlhodobým investorom, ktorí vložili peniaze do práce počas recesie, sa časom celkom darilo. Pri pohľade na údaje z troch nedávnych recesií pred pandémiou COVID-19 - veľkej recesie v rokoch 2007 - 2009, recesie v roku 2001, ktorú podnietil krach dot-com a útoky z 11. septembra, a recesie v rokoch 1990 - 1991, ktorá nasledovala po dlhej hospodárskej expanzii v 80. rokoch - vás možno prekvapia dlhodobé výsledky, aj keď načasovanie investorov nebolo dokonalé.

Ak investujete v čase najnižšej trhovej úrovne počas recesie, pravdepodobne sa vám bude časom celkom dariť. Investori by si však mali uvedomiť jednu vec, a to, že snaha o načasovanie trhu je takmer vždy prehraný boj. Neexistuje žiadna krištáľová guľa, ktorá by vám mohla povedať, kedy trh dosiahne dno. Inými slovami, nebudete investovať v úplne ideálnom čase.

Ale nemusíte. Aj keby ste investovali do indexového fondu S&P 500 v najhoršom možnom čase v roku 2007 - na vrchole trhu pred začiatkom finančnej krízy - za 13 rokov by ste dosiahli ročný výnos 8,4 %. Ak by ste nakúpili na vrchole pred recesiou v rokoch 1990 - 1991, za takmer 30 rokov by ste dosiahli ročný výnos 9,8 %.

Premýšľajte, čo to znamená. Ak by ste investovali 10 000 USD do štandardného indexového fondu S&P 500 v najhoršom možnom čase počas recesie v rokoch 1990-91, vaša investícia by dnes vzrástla na hodnotu viac ako 150 000 USD za predpokladu, že by sa počas nej reinvestovali dividendy.

Do čoho investovať počas recesie

V minulej časti sme spomenuli indexové fondy, ktoré môžu byť skvelým spôsobom investovania - či už ide o recesiu alebo nie. Nákupom indexových fondov -- najmä indexových fondov S&P 500 -- vsádzate na dlhodobý úspech amerických podnikov. Počas dlhých období to bola celkom solídna stávka.

Plne však chápeme, že mnohí ľudia, ktorí čítajú tento článok, dávajú prednosť investovaniu do jednotlivých akcií. Najlepšou investičnou stratégiou v akomkoľvek prostredí je nájsť dobré podniky a držať sa ich tak dlho, kým zostanú dobrými podnikmi, ale toto zameranie na kvalitu je obzvlášť dôležité v recesii.

Príklad: počas pandémie COVID-19 a následnej recesie mali spoločnosti v postihnutých odvetviach, ktoré mali silnejšie súvahy pri vstupe do krízy, výhodu oproti tým, ktoré ju nemali. Spoločnosti s finančnou flexibilitou, ktoré dokázali prežiť dlhé prerušenie, začali vyzerať ako vynikajúce dlhodobé investičné príležitosti, zatiaľ čo spoločnosti s inak dobrým podnikaním, ale nízkou likviditou, patrili medzi najviac postihnuté akcie a niektoré z nich neprežili.

V recesii môže byť spôsob investovania rovnako dôležitý ako to, do čoho investujete. Počas recesie bývajú akcie dosť volatilné, čo vám potvrdí každý, kto sa na trhu pohyboval počas finančnej krízy v rokoch 2008 - 2009.

Napriek tomu, aby ste sa snažili načasovať trh, investujte postupne. Táto stratégia, známa ako priemerovanie dolárových nákladov, znamená investovanie rovnakých dolárových súm v určitých časových intervaloch na rozdiel od nákupu všetkých akcií naraz. Ak budú ceny naďalej klesať, môžete to využiť a nakúpiť viac. A ak ceny začnú rásť, nakoniec nakúpite viac akcií pri nižších cenách a menej akcií, keď sa vaše obľúbené akcie začnú zdražovať.

Skrátka, recesia môže byť skvelým časom na nákup akcií špičkových podnikov za výhodné ceny.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com