Verdict recenzuje DEGIRO

DEGIRO je nemecko-holandský online diskontný maklér. Spoločnosť bola založená v roku 2008 bývalými zamestnancami inej maklérskej spoločnosti v Holandsku. Začiatkom roka 2021 sa spoločnosť DEGIRO zlúčila so spoločnosťou flatexDEGIRO Bank AG a vytvorila tak najväčšieho európskeho online brokera, ktorý sa zaoberá len exekúciami, s vlastnou bankovou licenciou.

Osobne si myslím, že v Českej republike sú lepší makléri. Či už hľadáte najlepšieho burzového brokera alebo najlepšieho CFD brokera. V oboch prípadoch sú na trhu lepší brokeri, u ktorých necháte menej peňazí na poplatky. Spoločnosť Degiro bola kedysi populárna najmä preto, že zdaňovala americké dividendy sadzbou 15 %. V súčasnosti to však robia takmer všetci brokeri, takže nevidím žiadnu veľkú výhodu v tom, aby ste išli k Degiro.

Možno len bezpečnosť makléra. Degiro je verejne obchodovateľná spoločnosť a už dlho je zisková. Ale to sa dá povedať napríklad aj o XTB alebo interaktívnych brokeroch.

DEGIRO je regulované najvyššími finančnými orgánmi, ako je Spolkový úrad pre finančný dohľad (Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht, alebo BaFin) v Nemecku. Poplatky za obchodovanie a konverziu mien sú však v dnešnej dobe maklérov bez poplatkov problematické. Navyše v prípade spoločnosti Degiro platíte každý rok ten nepríjemný poplatok za používanie výmenných kurzov. Nie je to veľký poplatok, ale aj 2,5 eura za výmenu ročne sa sčítava. Na týchto poplatkoch som už nechal Degiro minimálne 50 eur. Tento poplatok je naozaj jedinečný pre Degiro, žiadny iný broker ho nemá.

Takže záver recenzie Degiro: radšej by som išiel k inému brokerovi. Ak chcete akcie, išiel by som k eToro. Ak chcete CFD, išiel by som k XTB.

Celkové hodnotenie makléra 80%

Čo je Degiro?

Degiro ponúka používateľom možnosť obchodovať s akciami. Degiro je v Českej republike obľúbeným brokerom najmä kvôli bezpečnosti investovania do akcií a veľkému výberu dostupných nástrojov. Je napríklad jedným z mála maklérov, ktorí ponúkajú obchodovanie s opciami.

Poplatky u DEGIRO

Ako sme už spomenuli, DEGIRO je maklér založený na poplatkoch. Inými slovami, za nákup a predaj akcií a ETF u nich platíte poplatok. Tento poplatok nie je extrémne vysoký, ale napríklad spoločnosť Interaactive Brokers má nižšie poplatky. Napríklad u spoločnosti Degiro zaplatíte 2 eurá za príkaz na nákup akcií na americkej burze. Okrem toho potom každý rok zaplatíte 2,5 eura za používanie burzy. Tieto poplatky sa rýchlo sčítajú a v ére maklérov bez poplatkov sú podľa môjho názoru príliš vysoké.

poplatky na degiro

Pokiaľ ide o poplatok za výmenu, platíte vždy, keď výmenu takpovediac "využívate". To znamená, keď tam napríklad držíte akcie. Jedinou výnimkou, kedy tento poplatok neplatíte, je, keď používate svoju domácu burzu (v našom prípade českú burzu).

degiro burza poplatky

Poplatky ETF

Burza Degiro ponúka používateľom možnosť nakupovať etf bez poplatkov. Môžete teda napríklad každý mesiac investovať do etf kopírujúceho index S&P 500 úplne bez poplatkov. Úplný zoznam etfov, ktoré môžete nakupovať zadarmo, je uvedený na webovej stránke Degiro.

Poplatky za voľby

Poplatky za obchodovanie s opciami na akciové indexy sú v spoločnosti Degiro relatívne nízke.

Spoločnosť DEGIRO si účtuje poplatok za pripojenie vo výške 5 EUR za kalendárny mesiac za používanie trhov s opciami na americké akciové indexy. Tento poplatok sa účtuje za obchodovanie a držanie pozícií na týchto trhoch bez ohľadu na počet a veľkosť transakcií.

Na rozdiel od niektorých maklérov si spoločnosť DEGIRO účtuje poplatok za uplatnenie/zapísanie/vyrovnanie opcií, hoci je to len 1 EUR za kontrakt.

Poplatky za opcie v spoločnosti DEGIRO sú založené na objeme, t. j. poplatok, ktorý zaplatíte, závisí od počtu kontraktov, ktoré nakúpite. Napríklad za 0,75 USD/kontrakt.

Vklady a výbery v spoločnosti Degiro

Vklady a výbery sa uskutočňujú bankovým prevodom. Buď v českých korunách, alebo v eurách. Vklady a výbery sú bezplatné a trvajú približne 2 dni. Ak vkladáte peniaze v českých korunách. Automaticky sa prepočítajú na eurá podľa trhového kurzu, degiro si berie poplatok 0,25 %, ak to opäť porovnáme s konkurenciou, tak degiro vo väčšine prípadov prehráva. Napríklad eToro vám umožňuje vykonávať menové konverzie pomocou eToro Money zadarmo.

Peniaze môžete vkladať a vyberať len na bankový účet, ktorý ste pridali k svojmu účtu Degiro. Môžete si teda byť istí, že nikto nebude môcť vybrať peniaze na váš účet, aj keď sa dostane na váš účet.

Nevýhodou je, že neexistuje pohodlná a rýchla možnosť vkladu prostredníctvom kreditnej karty alebo služby PayPal.

Bezpečnosť v DEGIRO

Možno najlepším bodom na službe Degiro je bezpečnosť. Degiro je podľa môjho názoru veľmi bezpečné.

S DEGIRO si môžete byť istí, že vaše investície sú v bezpečí. DEGIRO používa na držbu vašich aktív samostatný subjekt (SPV). To znamená, že vaše aktíva sú držané oddelene od DEGIRO. Jediným účelom tohto subjektu je spravovať a chrániť vaše investície. Podľa zákona nemôže SPV vykonávať žiadne komerčné činnosti. V prípade, že sa spoločnosti DEGIRO niečo stane, vaše investície nebudú súčasťou právneho majetku, ale zostanú v správe samostatného subjektu. Tento subjekt bude držať vaše aktíva u tretích strán. Ak to bude možné alebo právne požadované, spoločnosť DEGIRO bude od týchto tretích strán vyžadovať, aby oddelili aktíva tak, aby investície klientov spoločnosti DEGIRO boli DEGIRO boli chránené aj pred ich úpadkom.

Celkové hodnotenie makléra 80%

Typy účtov v spoločnosti Degiro

Pri registrácii si môžete vybrať zo 4 typov účtov: Custody, Basic, Active a Trader, pričom výber účtu ovplyvní, aké finančné nástroje budete mať k dispozícii. Ak chcete napríklad obchodovať s opciami, musíte mať účet obchodníka. Pri zakladaní účtu, pokiaľ sa nerozhodnete iný typ profilu, bude vám automaticky pridelený účet Basic.

Rozdiely medzi jednotlivými účtami nájdete nižšie. Ak ste však začiatočník, myslím si, že profil Basic alebo Custody je pre vás najvhodnejší. Pre skúsených ľudí môže mať zmysel aj profil Trader.

Typ účtu môžete neskôr zmeniť napríklad z profilu Basic na profil Trader. Zmenu späť na profil Basic však musíte vykonať v DEGIRU. Môžete o to požiadať zaslaním e-mailu na podporu DEGIRA.

1. Úschova

S účtom Custody môžete nakupovať akcie, ETF a iné aktíva na platforme DEGIRA. Nemáte však prístup k debetným peniazom, rôznym derivátom a shortovaniu.

Akcie držané v rámci účtu Custody spoločnosť DEGIRO nepožičiava, a preto sú tieto cenné papiere chránené pred zlyhaním spoločnosti DEGIRO. Na druhej strane musíte zaplatiť poplatok za spracovanie dividend.

2. Základné

Pri účtoch Basic máte úplne rovnaké možnosti ako pri účtoch Custody. S týmto typom účtu teda môžete nakupovať akcie, ale umožňujete spoločnosti Degira požičiavať vaše cenné papiere na shortovanie.

Na druhej strane neplatíte poplatok za spracovanie dividend. Osobne som sa rozhodol pre tento profil. Verím, že spoločnosť DEGIRO je stabilná a nebude mať žiadne finančné problémy. Preto mi nevadí, že moje akcie sú na úver.

3. Aktívny

S účtom Active máte prístup ku všetkým produktom DEGIRO vrátane rôznych derivátov, debetných peňazí a shortovania akcií.

Tento typ účtu je vhodný, ak plánujete využívať rôzne deriváty a ďalšie produkty. Pre začiatočníka to pravdepodobne nie je dobrá voľba.

4. Obchodník

Úplne rovnaký ako aktívny účet, len má oveľa vyššie limity pre rôzne nástroje.

Vhodný pre skutočne skúsených obchodníkov, ktorí si uvedomujú riziká spojené s používaním nástrojov.

Obchodná platforma na Degiro

Platforma Degiro

Degiro umožňuje obchodovanie na veľmi jednoduchej platforme WebTrader. Platforma je k dispozícii pre web aj mobilný telefón alebo tablet. Platforma je prehľadná a veľmi jednoducho sa používa. Používateľské rozhranie je prívetivé a nákup akcií je jednoduchý. Nevýhodou môže byť absencia demo účtu, takže si bohužiaľ nemôžete platformu len tak vyskúšať v praxi.

Na platforme máte prehľad o svojom portfóliu, môžete si vytvoriť zoznam sledovaných akcií a máte k dispozícii aj množstvo informácií o jednotlivých akciách.

Okrem toho máte k dispozícii prehľad trhových správ, čo je obzvlášť praktické na mobilnom telefóne.

Prihlásenie a zabezpečenie

Môžete si vybrať medzi prihlásením v jednom alebo dvoch krokoch. Možnosť prihlásenia v dvoch krokoch je k dispozícii prostredníctvom služby Google Authenticator. Odporúčame dvojkrokové prihlásenie, pretože je bezpečnejšie.

Celkové hodnotenie sprostredkovateľa 80 %

Nevýhody DEGIRO

Medzi nevýhody degiro nepochybne patria obchodné poplatky. V dnešnej konkurencii maklérov, ktorí majú poplatky, je DEGIRO z hľadiska poplatkov nepochybne horšie.

Nejde však len o poplatky za obchodovanie. Ide aj o poplatky za používanie burzy, ktoré sa platia každý rok. Ide približne o 2-3 eurá za každú burzu, ktorú ročne použijete. Pri nákupe zvyčajne používame asi 2 až 3 burzy, takže tento poplatok je zvyčajne pod 10 eur ročne.

Takýto poplatok nemá snáď žiadna z konkurenčných spoločností. Z môjho pohľadu je to jednoznačná nevýhoda degiro.

Ďalšia nevýhoda môže byť pri nákupe českých akcií vyplácajúcich dividendy. Môžete byť nepríjemne prekvapení, keď dostanete výpis z DEGIRA a uvidíte 35 % daň z dividend. Podľa zákona by mala byť v Českej republike len 15 %.

Výhody systému DEGIRA

Medzi výhody degira určite patrí 15% daň z dividend z amerických akcií, ktoré sú na tzv. zelenom zozname. To však dnes robí takmer každý broker, a preto je degiro na našom zozname najlepších dividendových brokerov až na 5. mieste.

Ďalšou výhodou je bezpečnosť. degiro je verejne obchodovateľná spoločnosť a navyše degiro je jeden z mála brokerov, ktorý umožňuje vlastniť akcie na vaše meno. Takže reálne ste zapísaný ako vlastník akcie a máte právo hlasovať napríklad na valných zhromaždeniach spoločnosti.

Výber nástrojov u spoločnosti degiro je lepší ako u väčšiny konkurentov. Vo všeobecnosti sa mi zdá, že na degire máte k dispozícii veľa akcií a všetky akcie s malou kapitalizáciou z Európy, čo u mnohých iných brokerov nenájdete.

Skúsenosti s DEGIRO

Moje skúsenosti so spoločnosťou Degiro sú vo všeobecnosti pozitívne. Určite neľutujem, že som si zaregistroval účet. Poplatky sú nepríjemné, ale sú transparentne uvedené, takže som vedel, do čoho idem. Každý maklér sa snaží zarobiť peniaze. Ak existuje broker bez poplatkov, je veľmi pravdepodobné, že poplatky skryje niekde inde. Skôr či neskôr ich aj tak zaplatíte. Ak by brokeri naozaj poskytovali nákup akcií zadarmo a bez skrytých poplatkov, pravdepodobne by skončili s podnikaním. Čo sa mi na spoločnosti Degiro páči, je bezpečnosť. Akcie môžem mať na svoje meno, ak ich chcem, a maklér je regulovaný európskymi orgánmi a nemá sídlo na Cypre.

Celkové hodnotenie makléra 80 %

Nástroje DEGIRO

DEGIRO má solídne portfólio produktov, hoci forex a CFD nie sú k dispozícii. Pokiaľ ide o akcie, opcie a futures, DEGIRO je skutočne konkurencieschopná. Výber fondov a dlhopisov tohto makléra je však celkom priemerný.

Akcie a ETF

DEGIRO vám poskytuje prístup k 31 burzám cenných papierov a viac ako 5 000 fondom ETF. Tento výber zahŕňa najväčšie medzinárodné trhy, ako aj niekoľko menších európskych búrz.

Na rozdiel od niektorých iných brokerov môžete so spoločnosťou DEGIRO obchodovať takmer so všetkými kótovanými spoločnosťami, nielen s niekoľkými vybranými. Na druhej strane v súčasnosti neponúka prístup na americké Pink Sheets ani na americké mimoburzové trhy.

Obligácie

Spoločnosťou Degiro môžete nakupovať aj podnikové a štátne dlhopisy, ale v porovnaní so spoločnosťou Interactive Brokers ich u spoločnosti Degiro nájdete menej.

Opcie

V spoločnosti Degiro môžete obchodovať na 12 trhoch s opciami. To je solídny výber, ktorý bude pravdepodobne stačiť väčšine investorov. Napriek tomu je výber opcií aj u Interactive Brokers väčší.

Video recenzia spoločnosti DEGIRO

Keďže som aktívny aj na youtube, môžete si pozrieť moje video recenzia Degiro.

Registrácia v DEGIRO

Registrácia a nákup akcií je pomerne jednoduchá. Musíte si dať pozor na typ účtu, ktorý si vyberiete, a tiež musíte byť opatrní, keď chcete na začiatku uskutočniť obchod. Keďže degiro nemá demo účet, chyba pri zadávaní požiadavky vás môže stáť veľa peňazí.

Na nasledujúcej strane nájdete videonávod na registráciu do systému DEGIRO.

Zákaznícka podpora spoločnosti DEGIRO

Zákaznícka podpora spoločnosti DEGIRO je pravdepodobne podobná ako u iných maklérov. Môžete síce klásť otázky, ale na tie zložitejšie nedostanete odpovede. Zákaznícky servis môžete kontaktovať v mnohých jazykoch. Neexistuje však žiadny živý chat ani dostupnosť 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
Výhody Nevýhody
- Telefonická podpora - Žiadny živý chat
- Relevantné odpovede na jednoduché otázky - Žiadna podpora 24/7

Degiro je možné kontaktovať e-mailom a odpoveď im zvyčajne trvá niekoľko dní. Chat nie je k dispozícii, ak chcete odpoveď rýchlejšie, musíte zavolať.

Často kladené otázky - Degiro

Aké sú poplatky spoločnosti Degiro

Degiro je jedným z maklérov, ktorí neponúkajú bezplatné obchodovanie s akciami. Poplatky za obchodovanie s akciami sú však pomerne nízke, presný zoznam poplatkov nájdete na webovej stránke Degiro, kde nájdete kalkulačku poplatkov. Stačí zadať, koľko akcií chcete kúpiť a na ktorej burze, a degiro vám vypočíta, koľko zaplatíte.

Je Degiro najlepší maklér vo Slovenskej republike?

Nie, podľa môjho názoru existujú lepší brokeri.

Je Degiro podvod?

Nie. Degiro je maklér, ktorý je regulovaný európskymi orgánmi. Nie je to maklér, ktorý má sídlo na Cypre. Je to spoločnosť so sídlom v Holandsku. Je preto regulovaná holandskými orgánmi.

Aká je skúsenosť so spoločnosťou Degiro po 4 rokoch používania?

Moje skúsenosti so spoločnosťou Degiro sú vo všeobecnosti pozitívne. Určite neľutujem, že som si zaregistroval účet. Poplatky sú nepríjemné, ale sú transparentne uvedené, takže som vedel, do čoho idem. Každý maklér sa snaží zarobiť peniaze. Ak existuje broker bez poplatkov, je veľmi pravdepodobné, že poplatky skryje niekde inde. Skôr či neskôr ich aj tak zaplatíte. Ak by brokeri naozaj poskytovali nákup akcií zadarmo a bez skrytých poplatkov, pravdepodobne by skončili s podnikaním. Čo sa mi na spoločnosti Degiro páči, je bezpečnosť. Ak chcem, môžem mať akcie na svoje meno a maklér je regulovaný európskymi orgánmi a nemá sídlo na Cypre.

Aký je minimálny vklad u spoločnosti DEGIRO?

Nie je stanovený žiadny minimálny vklad. To je skvelé, ak chcete investovať len menšie sumy.

Ako môžem vybrať peniaze z DEGIRO?

  • Kliknite na tlačidlo "Vklad/výber prostriedkov" a vyberte kartu "Výber".
  • Vyberte príslušný účet DEGIRO a bankový účet pre transakciu.
  • Zadajte sumu a popis.
  • Kliknite na tlačidlo "Previesť".

Je DEGIRO regulované?

Ano, je regulovaný. Právnickou osobou, ktorá sa skrýva za názvom DEGIRO, je flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, ktorá je holandskou pobočkou flatexDEGIRO Bank AG.

Ako ste chránení v spoločnosti Degiro?

Keď si otvoríte účet v DEGIRO,máte nárok na ochranu investora do výšky 20 000 EUR v cenných papieroch a do výšky 100 000 EUR akejkoľvek neinvestovanej hotovosti na vašom peňažnom účte DEGIRO.