Coinbase Global Inc. uviedla, že dostala vyšetrovacie predvolania a žiadosti od americkej Komisie pre cenné papiere a burzy, čo poukazuje na možný ďalší tlak, ktorému čelí táto kryptoburza po tom, čo v druhom štvrťroku vykázala väčšie než očakávané straty.

Krypto burza v utorok uviedla, že od SEC dostala vyšetrovacie predvolania a žiadosti "o určitých zákazníckych programoch, operáciách a existujúcich a plánovaných budúcich produktoch" vrátane procesov kótovania aktív, klasifikácie niektorých kótovaných aktív, programov stávkovania a produktov stablecoin a produktov generujúcich výnosy, uvádza sa v štvrťročnom hlásení.

Coinbase údajne čelí v USA vyšetrovaniu, či neoprávnene umožnila Američanom obchodovať s kryptomenami, ktoré mali byť registrované ako cenné papiere, podľa júlovej správy agentúry Bloomberg.

V liste akcionárom, ktorý bol zverejnený aj v utorok, Coinbase uviedla, že SEC v máji zaslala spoločnosti dobrovoľnú žiadosť o informácie vrátane jej kótovania a procesu kótovania, ale burza zatiaľ nevie, či sa toto vyšetrovanie stane formálnym vyšetrovaním. "Pravidelne dostávame formálne a neformálne otázky od regulačných orgánov o našich názoroch na vývoj kryptoekonomiky, našich produktov a našich operácií," napísala spoločnosť v liste akcionárom.

Hovorca SEC uviedol, že agentúra nekomentuje existenciu alebo neexistenciu možného vyšetrovania.

V júli SEC oznámila obvinenia z insider tradingu voči bývalému produktovému manažérovi Coinbase, pretože údajne dal svojmu bratovi a priateľovi tip na plánované uvedenie aktív na burze pred ich verejným zverejnením. Hoci agentúra vtedy neobvinila Coinbase zo žiadneho pochybenia, uviedla, že deväť z 25 kryptoaktív, ktorých sa prípad týkal, boli cenné papiere, pričom sedem z deviatich mincí bolo kótovaných na Coinbase. Spoločnosť Coinbase sa neskôr ohradila voči tvrdeniam, že tieto mince boli cennými papiermi.

Akcie Coinbase v stredu posilnili o 7,4 %, deň po tom, čo spoločnosť uviedla, že objemy a mesačné počty používateľov by mohli byť v aktuálnom štvrťroku nižšie ako v poslednom štvrťroku, keďže aktivita na trhu s kryptomenami zostáva slabá. V druhom štvrťroku spoločnosť vykázala čistú stratu 1,09 miliardy USD, zatiaľ čo v predošlom štvrťroku zaznamenala čistý zisk 1,61 miliardy USD.

Zdroje: marketwatch.com, Unsplash.com