Bill Gates sa prostredníctvom svojej charitatívnej nadácie zvyčajne zameriava na problémy, ako je chudoba a infekčné choroby, ale ďalším problémom, na ktorý myslí, je polarizácia americkej politiky.

"Pripúšťam, že politická polarizácia môže všetko ukončiť, budeme mať voľby bez prezidenta a občiansku vojnu," povedal nedávno v hlavnom rozhovore na tohtoročnom summite Forbes 400 o filantropii. "Nemám na to žiadne odborné znalosti. Nebudem na to presmerovávať svoje peniaze, pretože by som nevedel, ako ich použiť."

Politická polarizácia ide podľa neho ruka v ruke s ďalším problémom: šírením dezinformácií.

"Polarizácia a nedostatok dôvery je problém," pokračoval pre Forbes. "Jednou z najpredávanejších kníh minulého roka bola kniha Roberta Kennedyho, v ktorej sa píše, že rád zarábam peniaze a zabíjam milióny ľudí vakcínami. Je to divočina, ktorá sa dobre predáva."

V priebehu rokov venovali Gates a jeho bývalá manželka Melinda French Gatesová prostredníctvom svojej nadácie miliardy na výskum, vývoj a dodávanie vakcín. Gates sa stal predmetom konšpiračných teórií, ktoré tvrdia, že do vakcín dáva mikročipy na sledovanie ľudí. Začiatkom tohto mesiaca Gates povedal, že ľudia na neho na ulici kričali takéto obvinenia.

"Ľudia hľadajú jednoduché riešenia [a] pravda je niekedy trochu nudná. Ktokoľvek, kto má dobré inovácie na zníženie polarizácie, na to, aby pravda bola rovnako zaujímavá ako tie bláznivé veci, do toho by sa oplatilo investovať," povedal Gates pre Forbes.

Gatesov zoznam letného čítania na tento rok, ktorý oznámil v júni, obsahuje knihu Prečo sme polarizovaní od Ezru Kleina.

"Vo všeobecnosti som optimista, pokiaľ ide o budúcnosť, ale jedna vec, ktorá trochu tlmí môj výhľad, je rastúca polarizácia v Amerike, najmä pokiaľ ide o politiku," napísal vtedy Gates v blogovom príspevku o svojom výbere kníh.

Počas rozhovoru pre Forbes Gates tiež povedal, že spolu so svojou bývalou manželkou Melindou French Gatesovou dúfajú, že ich charitatívna nadácia bude fungovať ešte 25 rokov a zameria sa na boj s infekčnými chorobami.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com