Akcie v USA sa vo štvrtok prepadli a potom prudko vzrástli po tom, čo septembrová správa o indexe spotrebiteľských cien ukázala, že inflácia naďalej dosahuje úrovne, ktoré neboli zaznamenané za posledné štyri desaťročia.

Spenzor S&P 500 klesol o 2,4 %, čo bolo jeho denné minimum, než všetky tieto straty získal späť a vzrástol až o 2 %. Obrat nastal po tom, čo index S&P 500 otestoval hodnotu 3 500 a nakrátko dosiahol minimum 3 491. Úroveň 3 500 predstavuje 50 % retracement minima z marca 2020 na úrovni približne 2 200 a januárového maxima na úrovni približne 4 800.

Mesačná inflácia dosiahla 0,4 %, čo je dvojnásobok očakávaného nárastu len o 0,2 %. V medziročnom porovnaní CPI vzrástol o 8,2 %, čo bolo nad odhadmi, ktoré predpokladali nárast o 8,1 %. Aj po vylúčení cien potravín a energií CPI medzimesačne vzrástol o 0,6 %, čo bolo nad odhadmi rastu o 0,4 %.

Horúca správa o CPI vymazala všetky nádeje, že Fed v dohľadnom čase upustí od agresívneho zvyšovania sadzieb. Podľa nástroja CME FedWatch Tool sa teraz očakáva, že Fed zvýši úrokové sadzby o 75 bázických bodov v novembri aj decembri.

Šoková správa o CPI vymazala ranné zisky na trhu, keďže S&P 500 nakrátko vzrástol o približne 1 % po tom, čo britská vláda signalizovala zmenu politiky v súvislosti s navrhovanými plánmi na zníženie daní.

"V jednom riadku: Hlavný ekonóm spoločnosti Pantheon Macro Ian Shepherdson povedal pre Insider: "Príšerné. "Tlak na znižovanie inflácie je viditeľný všade okrem inflačných čísel."

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com