Američania nemali podľa mesačného prieskumu taký zlý pocit z trhu s bývaním od roku 2011.

Index nálady Fannie Mae pri nákupe domov klesol v júli podľa pondelkovej správy o 2,0 bodu na 62,8 %, čo je najnižšia hodnota za posledných desať rokov. Tento výtlačok zároveň odráža úroveň výrazne pod historickým maximom, ktoré dosiahol v roku 2019.

Pokles bol zapríčinený vyššími nákladmi na pôžičky, keďže Federálny rezervný systém zvyšuje úrokové sadzby, aby odvrátil horúcu infláciu prenikajúcu americkou ekonomikou, zatiaľ čo dostupnosť bývania je stále vysoká

Väčšina opýtaných naďalej vyjadruje nedôveru v trh s bývaním, pričom len 17 % spotrebiteľov tvrdí, že v súčasnom ekonomickom prostredí je vhodný čas na kúpu bývania.

"Index HPSI počas väčšiny roka neustále klesal, keďže vyššie sadzby hypoték si naďalej vyberajú daň na dostupnosti bývania," uviedol v správe Doug Duncan, senior viceprezident a hlavný ekonóm spoločnosti Fannie Mae.

Dodal: "Nepriaznivé hypotekárne sadzby spotrebitelia čoraz častejšie uvádzajú ako hlavný dôvod rastúceho vnímania, že je zlý čas na kúpu, ako aj na predaj bývania."

Američania podľa správy nemajú nádej na rast cien domov, ktorý v posledných mesiacoch zaznamenal pokles. V tomto smere sa celý index medziročne znížil o 13,0 bodu.

"Vzhľadom na to, že rast cien domov sa spomalil a podľa prognóz sa bude ďalej spomaľovať, domnievame sa, že reakcia spotrebiteľov na súčasné podmienky bývania bude pravdepodobne čoraz viac zmiešaná," povedal Duncan.

Najnovšie údaje odrážajú ďalšie poškodenie trhu s bývaním po tom, čo v júni smeroval k najhoršiemu poklesu od roku 2006. Vstúpil do najhoršieho obdobia poklesu, keďže počet žiadostí o hypotéky sa v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi prepadol o 52 % ročne.

Výhľad americkej ekonomiky vyzerá pochmúrne, keďže agresívna menová politika Fedu vyvoláva u investorov obavy z rizika recesie v budúcom roku.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com