Toto je upravená, preložená verzia článku, ktorý pôvodne vyšiel 4. augusta 2022.

Ak svetom zmieta kríza životných nákladov, mnohí ľudia môžu uvažovať o presťahovaní sa do lacnejších častí sveta.

Insider zostavil zoznam šiestich miest, kde sa dá pohodlne žiť za 1000 dolárov mesačne, pričom použil údaje z porovnávacej webovej stránky Numbeo, ktorá poskytuje crowdsourcovaný prehľad životných nákladov vo veľkých mestách po celom svete.

Stránka poskytuje odhadované mesačné náklady na život bez nájomného pre jednu osobu v každom meste a vypočítava aj dve ceny jednoizbových bytov - jednu pre byty v centre mesta a druhú pre byty na okraji mesta.

Má aj samostatný index merajúci kvalitu života, ktorý vychádza zo vzorca zohľadňujúceho množstvo ďalších ukazovateľov - medzi ne patrí kúpna sila, životné náklady, znečistenie, zdravotná starostlivosť, bezpečnosť, klíma, čas potrebný na dojazd a pomer ceny domu k príjmu, uvádza webová stránka.

Buenos Aires, Argentína

Buenos Aires, hlavné mesto Argentíny, ponúka neuveriteľné jedlo, rušný nočný život a nespočetné množstvo kultúrnych zážitkov.

A je to aj jedno z najlacnejších miest na zozname, pričom byt v centre mesta a životné náklady vás vyjdú na približne 730 dolárov mesačne.

Santiago, Čile

Santiago ponúka neuveriteľné panorámy Ánd, kozmopolitnú kultúru a relatívne nízke životné náklady, takže nie je divu, že v hlavnom meste žije približne 35 % obyvateľov krajiny.

Takisto je plné múzeí a má dve z troch najlepších latinskoamerických univerzít.

V Santiagu stačí 1 000 dolárov na to, aby ste si zabezpečili byt v blízkosti centra a pokryli svoje životné náklady, uviedol Numbeo.

Sofia, Bulharsko

Bulharsko je známe ako miesto večierkov, ale krajina má oveľa viac čo ponúknuť: krásne katedrály a kostoly, dramatické hornaté okolie a rozsiahlu históriu.

Numbeo uviedol, že kvalita života v hlavnom meste Bulharska je porovnateľná s Parížom, ale náklady na život sú v Sofii oveľa lacnejšie, pričom na ubytovanie a životné náklady stačí 1 000 dolárov mesačne.

Bursa, Turecko

Bursa je štvrté najväčšie mesto v Turecku a často sa označuje ako "zelená Bursa" v súvislosti s množstvom parkov a záhrad.

Množstvo sírnych prameňov v okolí mesta a slávne pohorie Uludağ pomáhajú urobiť z mesta skvelé miesto pre milovníkov prírody.

Byt v blízkosti centra mesta a náklady na bývanie by vás vyšli približne na 650 USD mesačne.

Monterrey, Mexiko

Toto nádherné mesto s niečo viac ako 1 miliónom obyvateľov poráža Paríž a Miláno v indexe kvality života Numbeo.

Získalo si povesť najprogresívnejšieho mesta na severe Mexika a je tiež dôležitým priemyselným centrom.

Byt s jednou spálňou mimo centra mesta a náklady na bývanie by vás vyšli na približne 900 USD mesačne. Ak by ste chceli byt v centre, stál by vás vrátane životných nákladov necelých 1 100 dolárov mesačne.

Kapské mesto, Južná Afrika

Kapské mesto je so svojimi iskrivo modrými vodami, skvelým počasím a ikonickou Stolovou horou týčiacou sa nad mestom skutočne veľkolepým miestom.

Tu môžete získať jednoizbový byt mimo centra a pokryť životné náklady za 1 000 dolárov mesačne, uviedol Numbeo. Tí, ktorí chcú byť v centre mesta, budú potrebovať na nájomné a životné náklady približne 1 250 dolárov mesačne.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com